Nauczycielowi można wypowiedzieć stosunek pracy w trybie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela zarówno w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia, a także po złożeniu wniosku o udzielenie tego urlopu (uchwała Sądu Najwyższego z 26 czerwca 2013 r. I PZP 1/13). Przyjmuje się więc, że korzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia nie daje nauczycielowi żadnej ochrony przed wypowiedzeniem.
Tym bardziej więc taka ochrona nie obowiązuje w przypadku przeniesienia w stan nieczynny z art. 225 ust. 1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe. Jest to bowiem instytucja, którą stosuje się tylko za zgodą nauczyciela. Jeśli więc nauczyciel zgodzi się na przeniesienie w stan nieczynny, wówczas nie ma już możliwości odwołania się do sądu pracy. Jeśli zaś odmówi, wtedy dyrektor wręcza mu wypowiedzenie stosunku pracy, a jak już wyżej ustalono, Sąd Najwyższy przesądził o tym, że urlop zdrowotny nie chroni przed wypowiedzeniem.
O ile więc nauczyciel wygaszanego gimnazjum może skorzystać z urlopu zdrowotnego, o tyle, w przypadku przeniesienia w stan nieczynny urlop będzie mógł być wykorzystywany tylko do dnia wygaśnięcia stosunku pracy w następstwie przeniesienia w stan nieczynny.
Orzecznictwo:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń