Nauczyciele zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, mogą być zobowiązani do uzupełniania etatu w innej placówce, w tej samej lub innej miejscowości. Sprawdź, czy zdaniem Sądu Najwyższego, nałożenie obowiązku uzupełniania etatu na nauczyciela objętego szczególną ochroną związkową, wymaga zgody zarządu organizacji związkowej.
Organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach i na tym samym lub - za jego zgodą - na innym stanowisku, w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. W wypadku niewyrażenia zgody nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za część obowiązkowego wymiaru zajęć (art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela).
W najnowszym orzecznictwie wskazuje się, że „Decyzja dyrektora szkoły o wytypowaniu nauczyciela, który zostanie skierowany - w porozumieniu z wójtem gminy - do pracy w innych miejscowościach bez jego pisemnej zgody, wymaga uzyskania zgody związku zawodowego w trybie art. 32 ustawy z 1991 r. o związkach zawodowych - szczególnie, gdy skierowanie to nie dotyczy tylko jednego roku szkolnego, ale ma charakter trwały (dotyczy co najmniej dwóch lat szkolnych). Nauczyciel, który odmówił podjęcia pracy w innych miejscowościach i na skutek tego doszło do obniżenia jego wynagrodzenia za pracę, jest uprawniony do skorzystania z roszczeń wynikających z zastosowania art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela w związku z art. 22 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela. Nie ma w takiej sytuacji konieczności stosowania - wskazanego w skardze kasacyjnej - art. 8 k.p.” (wyrok Sądu Najwyższego z 28 października 2021 r., sygn. akt III PSKP 39/21).
Jak czytamy w uzasadnieniu ww. wyroku „Ratio legis tego unormowania polega na zapewnieniu nauczycielowi możliwości pracy "w pełnym etacie", bez pogarszania warunków takiego zatrudnienia. Praca w tej samej miejscowości zwykle nie jest związana z większymi uciążliwościami (poza początkowym stresem związanym z pracą w nowym środowisku pracowniczym) i nie generuje zwykle większego czasu dojazdu do pracy i większych kosztów takich dojazdów. Z tych względów skierowanie nauczyciela do pracy w innej szkole w tej samej miejscowości nie wymaga zgody organizacji związkowej.”
Orzecznictwo:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń