Zajęcia dydaktyczne z uczniami mogą prowadzić wyłącznie nauczyciele, czyli osoby z którymi nawiązano stosunek pracy lub (wyjątkowo w szkołach i przedszkolach niepublicznych) umowę cywilnoprawną. Obowiązek zatrudnienia nauczyciela wyklucza zatem możliwość prowadzenia zajęć wolontariuszowi. Ekspert wyjaśnia z czego to wynika.
Z artykułu dowiesz się:
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przewiduje w art. 42, że wolontariusze mogą wykonywać, na zasadach określonych w niniejszym rozdziale, świadczenia na rzecz:
– zwanych dalej „korzystającymi”.
Opierając się na przywołanym przepisie należy stwierdzić, że wolontariusze mogą wykonywać świadczenia na rzecz szkół publicznych. Szkoły te są bowiem jednostkami organizacyjnymi podległymi organom administracji publicznej i w zakresie działalności oświatowej nie prowadzą działalności gospodarczej.
Nie oznacza to jednak, że przedmiotem wolontariatu może być wykonywanie jakichkolwiek zadań w szkole.
W celu ustalenia, czy możliwe jest prowadzenie przez wolontariusza zajęć dydaktycznych i faktyczne wypełnianie zadań nauczyciela konieczne jest uwzględnienie właściwych przepisów dotyczących działalności dydaktycznej.
Zgodnie z art. 3 pkt 1 Karty Nauczyciela, ilekroć w ustawie jest mowa o nauczycielach bez bliższego określenia – rozumie się przez to nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy.
Kiedy mówimy o zatrudnieniu, to również może wkraść się pewna nieścisłość wynikająca z tego, że potoczne określenie „zatrudnić kogoś” może być synonimem „zaangażowania kogoś do czegoś” w znaczeniu jakiegoś zajęcia. Tymczasem w znaczeniu prawnym „zatrudnić” oznacza nawiązać stosunek pracy. Jeśli chodzi o angażowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć, to należy zauważyć, że Karta Nauczyciela przewiduje w art. 10a, że:
Zauważyć też trzeba, że także Prawo oświatowe, definiując szkołę publiczną i niepubliczną poprzez określenie cech każdej z nich, wskazuje, że szkoła zatrudnia nauczycieli (art. 14 ustawy Prawo oświatowe). To z kolei naprowadza na stwierdzenie, że zatrudnienie jest podstawą angażowania do prowadzenia zajęć.
Warto wskazać, że ustawodawca przewidział także możliwość angażowania do prowadzenia niektórych zajęć w formie zatrudnienia osób, które nie są nauczycielami. Regulację w tym zakresie przewidziano w art. 15 ustawy Prawo oświatowe, o czym więcej piszemy w artykule:
Uwzględniając powyższe trzeba stwierdzić, że w obecnym stanie prawnym nie jest możliwe wykonywanie w szkole zadań nauczyciela bez nawiązania stosunku pracy. Oczywiście, z zastrzeżeniem ograniczonego wyjątku, kiedy możliwe jest powierzenie tych zadań na podstawie umowy cywilno-prawnej.
Możliwe jest natomiast prowadzenie przez wolontariuszy okazjonalnie zajęć dodatkowych na przykład dotyczących istotnych zagadnień społecznych czy związanych z realizacją misji szkoły.
Przepis art. 109 ust. 5 ustawy Prawo oświatowe dopuszcza wolontariuszy jedynie do udziału w prowadzeniu zajęć:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń