Nauczyciele mogą być zatrudniani na czas określony z potrzeby wynikającej z organizacji nauczania nie dłużej niż przez 36 miesięcy. Pracownicy niepedagogiczni, w tym pracownik z art. 15 Prawa oświatowego, mogą pracować na czas określony nie dłużej niż 33 miesiące, a dodatkowo na podstawie nie więcej niż 3 umów terminowych. Sprawdź, jak w praktyce liczyć limit umów o pracę w szkole oraz jakie są skutki jego przekroczenia. Przekonaj się, które umowy na czas określony w szkole nie są wliczane do limitu.
Kiedy można zatrudnić nauczyciela na czas określony
Karta Nauczyciela w sposób szczególny i kompletny określa zatrudnianie nauczycieli na czas określony. Od 1 września 2022 r. nauczyciel może być zatrudniony na czas określony, w przypadku, gdy:
Umowa z potrzeby wynikającej z organizacji nauczania – co to oznacza
„Nie jest możliwa taka wykładnia art. 10 ust. 7 ustawy z 1982 r. - Karta Nauczyciela, która zawierałaby swoiste "wytyczne" w jakich (kazuistycznych) przypadkach zachodzą (lub nie zachodzą) potrzeby wynikające z organizacji nauczania w szkole.” (Postanowienie Sądu Najwyższego z 3 lutego 2014 r., sygn. akt I PK 237/13). Potrzeby te jednak należy odnieść do „zasad funkcjonowania szkoły (liczba klas, rodzaj przedmiotów, liczba godzin lekcyjnych, liczba etatów, czas nauczania poszczególnych przedmiotów, zmianowość pracy szkoły)” (Wyrok Sądu Najwyższego z 5 września 1997 r., sygn. akt I PKN 226/97).
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń