Średnia z godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw po przemnożeniu przez aktualną stawkę godzinową wchodzi do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego nauczycieli. Z jakiego okresu? Czy ta średnia jest przeliczana w kolejnych miesiącach? Zawiłości te wyjaśniamy w artykule.
W skład wynagrodzenia urlopowego nauczycieli wchodzi oczywiście pensja za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Pewne wątpliwości może budzić kwestia, jaki okres powinna obejmować to wynagrodzenia.
W pierwszej kolejności wylicza się średnią godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw z miesięcy:
Kluczowe jest tu sformułowanie „miesiąc rozpoczęcia urlopu”.
W przypadku nauczyciela szkoły feryjnej (z wyjątkiem kadry kierowniczej) mamy do czynienia z nieprzerwanym urlopem przez cały okres wakacji. Oznacza to, że nie przeliczamy średniej z godzin ponadwymiarowych w kolejnych miesiącach urlopu – w lipcu i w sierpniu. Inaczej wygląda to w przypadku nauczycieli placówek nieferyjnych a także kadry kierowniczej. Osoby te mogą bowiem korzystać z urlopu wypoczynkowego w częściach i jedynie przez część wakacji. W takiej sytuacji średnią z godzin ponadwymiarowych przeliczamy na nowo dla każdej rozpoczętej części urlopu wypoczynkowego.
Jednocześnie wskazana średnia jest przemnożona przez stawkę godzinową wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu. Oznacza to, że nawet w przypadku urlopu wykorzystywanego nieprzerwanie należy uwzględniać aktualną stawkę godzinową. Potwierdza to również art. 67 ust. 2 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym, jeżeli wysokość wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe uległa zmianie:
wynagrodzenie to ulega przeliczeniu.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń