Wymóg 20-letniego stażu pracy wyłącznie w określonych placówkach, bez uwzględnienia świadczenia pracy na stanowisku instruktora praktycznej nauki zawodu w placówkach niewymienionych w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, jest zgodny z Konstytucją.
Trybunał Konstytucyjny, w dniu 4 czerwca 2013 r., rozpoznał skargę konstytucyjną instruktora praktycznej nauki zawodu, któremu odmówiono prawa do świadczenia kompensacyjnego z uwagi na brak 20-letniego stażu pracy „przy tablicy”. Zdaniem organu rentowego oraz sądów powszechnych, zatrudnienie na stanowisku instruktora praktycznej nauki zawodu wykonywanej przed 1999 r. w innych jednostkach niż wymienione w ustawie o świadczeniach kompensacyjnych, nie spełnia wymogu pracy nauczycielskiej wliczanej do 20-letniego stażu pracy, który jest jednym z warunków otrzymania świadczenia kompensacyjnego.
Zdaniem skarżącego, ewolucja przepisów dotyczących instruktorów praktycznej nauki zawodu nakazuje przyjąć, że powinni oni być traktowani tożsamo, jak nauczyciele praktycznej nauki zawodu zatrudnieni w placówkach oświatowych. Przepisy o świadczeniach kompensacyjnych bezpodstawnie różnicują uprawnienia tych grup nauczycieli. Reprezentant sejmu- poseł Eugeniusz Kłopotek i Prokurator Generalny nie zgodzili się z tym argumentem twierdząc, że praca instruktorów praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w zakładach pracy, a nie w szkołach oraz innych nauczycieli była podobna, lecz nie jednakowa.
Trybunał uznał, że kwestionowany przepis ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych w zakresie, w jakim nie zalicza do nauczycielskiego stażu pracy zatrudnienia na stanowisku instruktora praktycznej nauki zawodu w innych jednostkach niż wskazane w tym przepisie jest zgodny z art. 32 ust. 1 w zw. z art. 2 oraz art. 67 ust. 2 w zw. z art. 32 Konstytucji.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń