Ponad 30% szkół podstawowych oraz zespołów szkół zorganizowało świetlicę i stołówkę w jednym pomieszczeniu, jak wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). Takie rozwiązanie narusza przepisy o liczebności grupy wychowawczej oraz budzi wątpliwości co do zgodności z przepisami bhp w szkole.
Komisja Pedagogiczna Zarządu Głównego ZNP przeprowadziła na przełomie 2012/2013 roku badanie ankietowe dotyczące funkcjonowania świetlicy szkolnych. Na 6.657 szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych objętych badaniem Komisji, świetlicy działają w 4.496 placówkach, co stanowi 67,54%.
Źródło: www.znp.edu.pl, Świetlica szkolna - analiza wyników badań ankietowych
Zdaniem ZNP, „umiejscowienie świetlicy szkolnej razem ze stołówką w znacznym stopniu ogranicza jej działalność. Na czas wydawania obiadów przerywa się pracę świetlicy”. Powstaje także pytanie - czy w takich warunkach w świetlicy są zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki nauki, wychowania i opieki?
W jednej grupie wychowawczej w świetlicy liczba uczniów nie powinna przekraczać 25. Z badań ZNP wynika, że 20% grup w świetlicach szkolnych przekracza przepisową liczebność. Ponadto, „problemem jest traktowanie świetlicy jako swoistej „przechowalni” uczniów w przypadku niezorganizowania zastępstwa za nieobecnego nauczyciela.”
Badanie przeprowadzone przez ZNP wykazało, że zajęcia opieki świetlicowej realizują głównie nauczyciele w ramach tzw. godzin karcianych. Godziny te nie wzbogaciły zatem oferty zajęć świetlicowych, lecz doprowadziły do ograniczenia zatrudnienia nauczycieli świetlic.
Źródło: www.znp.edu.pl, Świetlica szkolna - analiza wyników badań ankietowych
Komisja Pedagogiczna Zarządu Głównego ZNP przedstawiał poniższe rekomendacje:
W zakresie nadzoru:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń