Czy konieczność rozwiązania stosunku pracy na wniosek nauczyciela, jako jeden z warunków otrzymania świadczenia kompensacyjnego jest zgodny z Konstytucją? Na to pytanie odpowie Trybunał Konstytucyjny.
Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła skarga nauczycielki, której ZUS odmówił przyznania świadczenia kompensacyjnego (chociaż spełniała ona kryterium stażu pracy oraz wieku) z tego względu, że nie rozwiązała stosunku pracy na swój wniosek. Sąd pierwszej instancji przyznał nauczycielce rację i stwierdził, że ustawa o świadczeniach kompensacyjnych nie wskazuje wprost, że rozwiązanie stosunku pracy musi nastąpić na wniosek nauczyciela. Z opinią tą nie zgodził sąd odwoławczy, który przyznał rację ZUS i ostatecznie odmówiono nauczycielce prawa do świadczenia kompensacyjnego.
Nauczycielka, która wniosła skargę do Trybunału Konstytucyjnego uważa, że sposób rozwiązania stosunku pracy nie powinien mieć znaczenia z punktu widzenia konstytucyjnej zasady równości oraz zasady sprawiedliwości społecznej, a jedynie warunek stażu pracy i osiągnięcia przewidzianego ustawą wieku z generalną klauzulą rozwiązania stosunku pracy w jakikolwiek sposób powinien decydować o przyznaniu prawa do świadczenia kompensacyjnego. Tym samym jako nieproporcjonalny i nadmierny oraz nieurzeczywistniający zasady sprawiedliwości społecznej pozostaje wymóg rozwiązania stosunku pracy na wniosek nauczyciela (skarga do Trybunału Konstytucyjnego z 31 października 2012 r. , SK 2/13).
Przypomnijmy, że prawo do świadczenia kompensacyjnego mają nauczyciele, którzy:
W skardze do Trybunału Konstytucyjnego nie wskazano jaka była podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy nauczyciela, jednakże należy uznać, że w świetle obowiązujących przepisów prawo do świadczenia kompensacyjnego bez wątpienia mają tylko Ci nauczyciele, którzy rozwiązali stosunek pracy na swój wniosek, bądź stracili pracę w wyniku zmian organizacyjnych w szkole. Pozostaje jednak pytanie - czy takie ukształtowanie prawa do świadczenia kompensacyjnego jest zgodne z Konstytucją? O tym przekonamy się po wyroku Trybunału, o którym niezwłocznie Państwa poinformujemy.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń