Projekt aktu prawnego zawierającego regulamin przyznawania pomocy zdrowotnej dla nauczycieli powinien być skonsultowany ze związkami zawodowy – tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 9 czerwca 2016 r. Niewykonanie tego obowiązku przez organ prowadzący jest poważnym naruszeniem prawa skutkującym stwierdzeniem nieważności aktu zawierającego regulamin.
Obowiązkiem organu prowadzącego szkołę jest coroczne wydzielenie w budżecie odpowiednich środków finansowych przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej. Jednocześnie organ prowadzący powinien określić rodzaje świadczeń przyznawanych w ramach tej pomocy oraz warunki i sposób ich przyznawania. Regulacje te powinny znaleźć się w zarządzeniu lub uchwale organu prowadzącego.
9 czerwca 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie stwierdził nieważność Uchwały Rady Miasta w Barczewie w sprawie przyjęcia regulaminu określającego tryb oraz zasady i warunki przyznawania świadczeń ze środków na pomoc zdrowotną dla nauczycieli. Sąd wskazał, że każdy regulamin pomocy zdrowotnej powinien być przed jego podjęciem skonsultowany z działającymi w szkole organizacjami związkami zawodowymi.
Innymi słowy obowiązkiem organu prowadzącego jest przedłożyć projekt aktu prawnego zawierającego taki regulamin do zaopiniowania organizacjom związkowym, niezależnie od tego, czy regulamin ten obejmuje osoby będące członkiem związku zawodowego. Zdaniem Sądu regulamin ten wchodzi w zakres zadań związków zawodowych. Niewykonanie tego obowiązku jest poważnym uchybieniem, które skutkuje nieważnością podjętego aktu.
Orzecznictwo:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń