Poznaliśmy plan działań w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego na lata 2022-2025. Plan ten został przygotowany przez MEiN we współpracy z innymi resortami i przyjęty przez rząd. Przyjęty plan działać ma być kontynuacją zainicjowanej w 2019 r. reformy szkolnictwa zawodowego.
W planie położono duży nacisk na rozwój umiejętności związanych z zieloną i cyfrową transformacją. Przede wszystkim zapowiedziano kontynuację i rozwój współpracy z podmiotami ze 120 dziedzin gospodarki w celu pozyskiwania informacji o zapotrzebowaniu na nowe umiejętności oraz szybkiego reagowania na te potrzeby. Oferta kształcenia zawodowego ma być monitorowana i poszerzana o kolejne zawody i kwalifikacje zgodnie z potrzebami rynku pracy.
Przygotowana zostanie także oferta nowych zawodów dla uczniów z różnymi niepełnosprawnościami. Zwiększy się także ofertę kwalifikacji rynkowych tj. z zakresu edukacji pozaformalnej. Planuje się także opracowanie i udostępnienie na domenie publicznych kolejnych materiałów) elektronicznych dla kształcenia zawodowego sprzyjających nabywaniu umiejętności cyfrowych oraz wykorzystujące najnowsze technologie, w tym także rozszerzoną rzeczywistość.
Dyrektorów i nauczycieli z pewnością zaciekawi zapowiedź wsparcia w zakresie przygotowania i doskonalenia nauczycieli kształcenia zawodowego. We współpracy z uczelniami mają zostać zrealizowane projekty służące pozyskaniu nowych nauczycieli zawodu. Przyjęte będą dodatkowe rozwiązania sprzyjające zatrudnianiu w szkołach specjalistów z rynku. Planuje się również poszerzenie dostępu do szkoleń branżowych dla obecnych nauczycieli zawodu, realizowanych u pracodawców. Najlepsi specjaliści w tym zakresie mają być promowani, a ich wiedza ekspercka i umiejętności zostaną wykorzystane w upowszechnianiu innowacji w kształceniu zawodowym.
W planie założono umocnienie roli doradztwa zawodowego. W szczególności uczniowie będą mogli korzystać z nowego portalu internetowego prezentującego dostępne zawody oraz ułatwiającego współpracę szkół z pracodawcami. Portal ten ma być dostępny od września 2022 r.
Zapowiedziano przygotowywanie corocznej prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego. Ma ona wskazywać zawody o:
Poza tym nadal będzie odbywać się monitoring karier absolwentów szkół ponadpodstawowych. Zostaną w związku z tym przygotowane nowe raporty dotyczące absolwentów poszczególnych branż oraz województw.
Interesującym rozwiązaniem będą branżowe centra umiejętności. Będą to wiodące ośrodki kształcenia, szkolenia i egzaminowania w poszczególnych branżach. Mają one umożliwić zapewnienie wykwalifikowanych pracowników odpowiadających na potrzeby tych branż.
W planie przewidziano również zwiększenie roli samorządów wojewódzkich w rozwoju systemu kształcenia zawodowe. Otóż mają one:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń