Krajowy Plan Odbudowy ma zapewnić wsparcie dla polskiej gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią. Część z tych środków będzie mogło być przeznaczone również na cele oświatowe.
Czym jest Krajowy Plan Odbudowy
Krajowy Plan Odbudowy jest dokumentem programowym, na podstawie którego wykorzystywane będą środki z unijnego Instrumentu Odbudowy i Zwiększenia. W ramach tych środków Polska będzie mogła skorzystać z około 58 mld euro. Środki te będzie można również zainwestować w oświatę.
Część środków KPO będzie przeznaczone na następujące cele oświatowe:
Środki KPO mają pozwolić na więcej rozwiązań IT w edukacji, a także
doposażenie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w:
To ułatwi choćby prowadzenie nauczania zdalnego, ale też pomoże rozwinąć cyfrowe umiejętności uczniów.
KPO ma również wesprzeć kształcenie zawodowe w Polsce. W szczególności planowane jest utworzenie 120 branżowych centrów umiejętności a także budowa, wyposażenie i funkcjonowanie centrum doradztwa i poradnictwa zawodowego „Kraina zawodów”.
Środki z KPO w wysokości ok. 850 mln zł zaplanowano również na termomodernizację budynków szkolnych. W pierwszej kolejności maj być ustalone, które budynki mają niską efektywność energetyczną. Następnie wybrane szkoły mają być wsparcie w energetycznej modernizacji, w szczególności w:
Główny cel to stworzenie kadr dla nowoczesnej gospodarki. W jego realizacji kluczowe jest wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie.
Z pozyskanych w ramach KPO środków planowane jest utworzenie 120 branżowych centrów umiejętności oraz budowa, wyposażenie i funkcjonowanie centrum doradztwa i poradnictwa zawodowego „Kraina zawodów”.
Wsparcie będzie również przeznaczone na organizację ogólnopolskiego konkursu umiejętności zawodowych PolSkills czy koordynację działań w regionach na rzecz kształcenia zawodowego. Łączna wartość inwestycji to ok. 2,4 mld zł.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń