Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz siódmy zaprasza szkoły, biblioteki oraz instytucje z całej Polski do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Możliwe są różne formy zaangażowania dla placówek w całej Polsce.
19 kwietnia 2019 roku przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia wolontariusze i uczniowie warszawskich szkół w ramach akcji Żonkile będą rozdawać papierowe żonkile na ulicach Warszawy. Szkoły, biblioteki i instytucje w całej Polsce mogą włączyć się w akcję w dowolnej formie, organizując w swoich placówkach w okolicach 19 kwietnia działania z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez Muzeum POLIN.
Zgłoszenie do akcji Żonkile jest bardzo proste i szybkie, wystarczy wypełnić właściwy formularz dostępny na stronie: www.polin.pl/pl/zonkile-2019
Żonkil symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję. Marek Edelman, jeden z jego przywódców, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając podczas obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili. Odwołując się do tego prostego, a zarazem wyrazistego symbolu, chcemy przybliżyć młodemu pokoleniu ważną część historii oraz uczyć aktywnej postawy i działania w lokalnej społeczności. Tegoroczna akcja Żonkile jest szczególna również z uwagi na 100. rocznicę urodzin i 10. rocznicę śmierci Marka Edelmana.
D. Olszyńska/Muzeum Historii Żydów Polskich
Z roku na rok rośnie liczba osób, które znają akcję Żonkile i chcą się do niej przyłączyć. W ubiegłym roku do akcji włączyło się blisko 73 500 uczniów z ponad 800 szkół z całej Polski oraz blisko 13 tysięcy osób ze 184 organizacji. Inicjatywa jest rozpoznawalna przede wszystkim z powodu rozdawanych przez wolontariuszy na ulicach Warszawy papierowych kwiatów. Natomiast do akcji można włączyć także w innej formie.
Każda szkoła, biblioteka i instytucja może zorganizować własne działania w ramach akcji Żonkile. Aby dołączyć do akcji, wystarczy do 15 kwietnia wypełnić właściwy formularz dostępny na stronie internetowej Muzeum POLIN. Po potwierdzeniu zgłoszenia, otrzymają Państwo wskazówki oraz materiały edukacyjne, które pomogą zorganizować obchody rocznicy wybuchu powstania w Państwa placówkach. Może to być np. zorganizowanie tematycznego apelu szkolnego lub zaplanowanie wycieczki śladami społeczności żydowskiej w danym mieście. To jedynie przykładowe propozycje, ponieważ ile szkół, bibliotek i instytucji, tyle pomysłów na przeprowadzenie akcji w swojej okolicy. Z naszej strony mogą Państwo liczyć na wsparcie merytoryczne i przekazanie odpowiednich materiałów edukacyjnych.
Szkoły z Warszawy mogą włączyć się do udziału w akcji także w formie wolontariatu. Do 24 lutego dyrektorzy i nauczyciele mogą zgłosić swoich uczniów do rozdawania papierowych żonkili na ulicach Warszawy. 19 kwietnia uczniowie pod opieką nauczycieli będą wręczać przechodniom żonkile oraz informować o obchodzonej rocznicy. Przed akcją nauczyciele przejdą szkolenia, które pozwolą im przygotować uczniów do tego ważnego zadania.
fot. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żorach
Jak co roku przekazujemy zgłoszonym szkołom, bibliotekom i instytucjom pakiet materiałów edukacyjnych, m.in.:
Czekamy na Państwa zgłoszenia do akcji Żonkile,nagrodzonej tytułem najlepszej kampanii społecznej 2016 roku. Niech połączy nas pamięć.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń