Będą nowe zasady ustalania płacy minimalnej

Leszek Skupski
Data publikacji: 29 maja 2024 r.
Poleć znajomemu
Będą nowe zasady ustalania płacy minimalnej

Polska wdroży postanowienia dyrektywy UE w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych. Oznacza to, że zmienią się zasady ustalania ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Sprawdź, jak będzie ustalana płaca minimalna obowiązująca także w szkołach i ile wyniesie.

Konieczne wdrożenie unijnej dyrektywy w sprawie płacy minimalnej

Dyrektywa w sprawie wynagrodzeń minimalnych nie reguluje kwot minimalnego wynagrodzenia za pracę, pozostawiając tę kwestię przepisom krajowym. Co istotne, kraje członkowskie będą musiały uwzględniać przy ustalaniu i podwyższaniu płacy minimalnej następujące kryteria:

  • siła nabywcza ustawowych wynagrodzeń minimalnych, z uwzględnieniem kosztów utrzymania;
  • ogólny poziom wynagrodzeń i ich rozkład;
  • stopa wzrostu wynagrodzeń;
  • długoterminowe krajowe poziomy produktywności i ich zmian.

Ponadto państwa członkowskie będą zobligowane do oceny adekwatności minimalnego wynagrodzenia. W tym celu będą wybierały co najmniej jedną orientacyjną wartość referencyjną na poziomie międzynarodowym lub na poziomie krajowym – przykładowo 60% mediany wynagrodzeń brutto i 50% przeciętnego wynagrodzenia brutto.

Ile wyniesie ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę – po zmianach

Na tej podstawie planowane jest przyjęcie w polskich przepisach, by ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę wynosiło 60% przeciętnego wynagrodzenia.

Aktualnie kwota przeciętnego wynagrodzenia ogłoszona przez Główny Urząd Statystyczny za I kwartał 2024 r. wynosi 8 147,38 zł. Płaca minimalna według planowanych regulacji wyniosłaby więc 4 888,43 zł.
Źródło:
  • Samorzad.pap.pl
Opracowanie: Leszek Skupski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql