Dane statystyczne zawarte w corocznych raportach na temat zapotrzebowania na miejsca w placówkach resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych resortu edukacji pokazują, że co roku znaczna jest liczba nieletnich, dla których nie udało się wskazać miejsca w ośrodku. Rzecznik zwrócił się do Ministerstwa Edukacji Narodowej z prośbą o podjęcie stosownych działań zmierzających do zapewnienia skutecznej realizacji orzeczeń sądów w przedmiocie umieszczenia nieletnich w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych.
26 lipca 2012 r. w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Na posiedzeniu uchwalono dezyderat do Premiera, by zwrócił się do wojewodów aby kontrolowali formalną poprawność aktów prawnych wydawanych przez organy j.s.t. w sprawach oświatowych.
MEN na swojej stronie internetowej zamieściło informację na temat planów ONZ dotyczących stworzenia systemowego planu działania na rzecz młodzieży - System Wide Action Plan on Youth. Aby nadać mu jasną wizję i dobrze zrozumieć realia, w których funkcjonują młodzi ludzie ONZ zwraca się do młodzieży z prośbą o wypełnienie ankiety.
7 sierpnia 2012 r. w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej odbędzie się spotkanie grupy eksperckiej w sprawie urlopu zdrowotnego dla nauczycieli. Jest to pierwsze spotkanie zainicjowane w trakcie rozmów o Karcie resortu edukacji z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli oraz korporacji samorządowych.
Kuratorium oświaty w Warszawie zachęca młodzież, wychowawców i nauczycieli do wzięcia udziału w uroczystościach zaplanowanych w 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i uczczenia pamięci bohaterów.
Dnia 27 lipca 2012 r. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza o podjęcie pilnych działań dyscyplinujących i uświadamiających lekarzy o nałożonym na nich prawnym obowiązku wszczynania procedury „Niebieskie Karty" w każdym przypadku ujawnienia przemocy w rodzinie.
Polska debata na temat e-podręcznika nie jest jedyną, która aktualnie toczy się w Europie. W wielu krajach pomysły dotyczące funkcjonowania e-podręcznika oraz cyfryzacji szkoły są już w fazie planowania lub nawet na etapie wdrażania. Nawet jeśli polskie pomysły sformułowane w programie „Cyfrowa szkoła" mogą wydawać się, z naszej perspektywy, najbardziej rewolucyjne, to warto zauważyć, że wszędzie cyfryzację szkół uważa się za nieuniknioną i przesądzoną. Dlaczego Polska w tym procesie ma nie być liderem? Na temat programu „Cyfrowa szkoła” i e-podręczników pisaliśmy w tekstach: Rusza „Cyfrowa szkoła"! i Pierwsze działania w ramach „Cyfrowej szkoły”.
W tym roku mija 5 lat od utworzenia Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Dzięki niemu, do tej pory sześć tysięcy młodych ludzi z Polski i Litwy wzięło udział w niemal 200 projektach. W 2012 roku, 35 różnych inicjatyw realizowanych dzięki Funduszowi dotyczy promowania dialogu międzykulturowego, międzyetnicznego oraz międzypokoleniowego, jak również włączania w działania środowiska lokalnego i osób z mniejszymi szansami.
Do 24 sierpnia 2012 r. można składać aplikację na stanowisko dyrektora ORE. O stanowisko to mogą ubiegać się nauczyciele mianowani i dyplomowani, jak równieżanym adresem zwrotnymauczycielem mianowanym lub dyplomowanym, akże osoby niebę osoby niebędące nauczycielami.
Idee wychowawcze Janusza Korczaka były motywem przewodnim w konkursie „ŻyjMy z Pasją", którego beneficjenci uzyskają finansowe wsparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej na realizację swoich projektów. W konkursie wyłoniono 33 ciekawe inicjatywy, które zakładają rozwijanie zainteresowań oraz talentów dzieci i młodzieży oraz promocję zdrowego stylu życia.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty