W maju rozpocznie się jedno z największych badań gospodarstw domowych w Polsce. Do udziału w nim zostanie zaproszonych blisko 90 tys. osób z gospodarstw domowych. Naukowcy chcą sprawdzić, co wpływa na decyzje edukacyjne podejmowane w polskich rodzinach. Warto wziąć udział w badaniu, by pomóc ulepszać polską edukację.
Ponad 30% szkół podstawowych oraz zespołów szkół zorganizowało świetlicę i stołówkę w jednym pomieszczeniu, jak wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). Takie rozwiązanie narusza przepisy o liczebności grupy wychowawczej oraz budzi wątpliwości co do zgodności z przepisami bhp w szkole.
18 maja 2013 roku Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Prezydentów Miast, Burmistrzów i Wójtów z prośbą o podjęcie działań informacyjnych, uświadamiających i uwrażliwiających osoby dokonujące kontroli biletów i dokumentów uprawniających do ulg w środkach transportu lokalnego na dobro kontrolowanych dzieci i młodzieży.
Zwiększenie świadomości prawnej obywateli poprzez rozpowszechnianie wiedzy prawniczej w szkołach jest celem programu realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W ramach programu szkoły mogą skorzystać z darmowych lekcji prawa. Dla uczniów przygotowano także film edukacyjny, który pomaga zrozumieć głównej gałęzie prawa tj. prawo cywilne i karne.
Na problem w dostępie do placówek oświatowych poza granicami Polski prowadzących zajęcia w języku polskim i realizujących, przynajmniej w wymiarze uzupełniającym, polską podstawę programową kształcenia ogólnego zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.
Brak regulacji prawnych, które zabraniałyby sprzedaży osobom niepełnoletnim e-papierosów, mimo że zawierają uzależniającą nikotynę - Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia.
Liczba dni zwolnienia od pracy w związku z wychowywaniem dziecka do lat 14 powinna być uzależniona od liczby posiadanych dzieci - o zmianę przepisów apeluje Rzecznik Praw Dziecka.
Niejasne przepisy i niejednolite orzecznictwo sądów nie pozwalają jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy i kiedy można zwolnić nauczyciela, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. W związku z tym jedna z nauczycielek zwolniona z pracy podczas urlopu zdrowotnego zwróciła się do Europejskiego Trybunały Praw Człowieka o rozstrzygniecie, czy takie działanie jest zgodne z prawem.
Rozszerzenie katalogu stanowisk, których nie może zajmować radny wymaga głębszej analizy i nie może zawężać się wyłącznie do jednostek działających w oświacie - tak Minister Administracji i Cyfryzacji (MAiC) argumentował brak działań w kierunku uniemożliwienia łączenia funkcji kuratora oświaty z mandatem radnego.
Rzecznik Praw Obywatelskich, w ślad za Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, zwraca uwagę, że nowelizując Kartę Nauczyciela należy doprecyzować zasady ustalania pensum pedagogów, psychologów i logopedów przez organy prowadzące.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty