Już we wtorek, 22 października 2013 r., sejm zdecyduje czy odbędzie się referendum w sprawie obniżenia obowiązku szkolnego.
Karta Dużych Rodzin zawiera zbiór przywilejów dla rodzin posiadających troje i więcej dzieci. Do jej uzyskania nie jest wymagane kryterium dochodowe. Karta może upoważniać do zniżek np. przy zakupie biletów na komunikację miejską, przy wejściu na miejską pływalnię lub inne obiekty sportowe, do kina lub teatru, a także do ulg w opłatach za przedszkole. Ministerstwo pracy przygotowało informator dla samorządów, który przedstawia, jak wprowadzić kartę w samorządzie i jakie korzyści wynikają z jej wprowadzenia.
Prokuratura Generalna przystąpiła do realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości od prawie 3 lat programu lekcji prawa. Program ma na celu promowanie edukacji prawnej w szkołach ponadgimnazjalnych.
Celem kontroli NIK będzie ocena finansowania przez gminy działalności przedszkoli publicznych i niepublicznych oraz efektów wykorzystania środków budżetowych. Kontrola zbiega się z wprowadzeniem rządowego programu „Przedszkole za złotówkę” i sygnałami, że cele programu tj. wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i niestygmatyzowanie ich ze względu na status materialny rodziców mają skutki uboczne. Kontrole rozpoczną się w Gdańsku.
Do 30 listopada 2013 r. wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mogą zgłosić się do udziału w programie „Solidarna Szkoła”. Program jest elementem ogólnopolskich obchodów 25 rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce 4 czerwca 1989 roku, wspólnego projektu Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Senatu „Archiwa Przełomu” 1989-1991 oraz działań podejmowanych przez Inicjatywę Razem 89.
Są szkolne programy profilaktyki, lecz w praktyce nie są realizowane. Profilaktyka narkotykowa ogranicza się do poruszania tematu podczas lekcji wychowawczych, prowadzonych często przez nieprzygotowanych do tego nauczycieli. Dyrektorzy nie podejmują zdecydowanych działań wobec uczniów zagrożonych narkomanią. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Podniesienie umiejętności i kompetencji nauczycieli przedmiotów przyrodniczych (chemia, fizyka, biologia, geografia) w zakresie prowadzenia lekcji z wykorzystaniem metody badawczej zakłada pilotażowy projekt „Przewrót kopernikański”. Projekt trwa od lutego 2013 r. do czerwca 2015 roku i obejmie opracowanie rekomendacji nowej pracowni przyrody w szkołach podstawowych oraz autorskich zestawów edukacyjnych dla uczniów, warsztaty specjalistyczne i metodyczne, a także konferencje.
Czy w szkołach jest bieżąca woda oraz miejsce na pozostawienie podręczników? Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się kuratoriów oświaty oraz Głównego Inspektora Sanitarnego z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w tym zakresie.
Do 30 września szkoły mogą zgłaszać swój udział w akcji „Samorządy mają głos”. Dzięki temu otrzymają materiały edukacyjne i promocyjne. Organizatorem akcji jest Koalicja na rzecz samorządów uczniowskich, która po raz drugi zaprasza wszystkie polskie szkoły do organizacji demokratycznych wyborów do władz samorządu. Dzięki aktywnemu udziałowi w wyborach, uczniowie mogą mieć realny wpływ na funkcjonowanie szkoły.
Doceniając wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił dzień 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty