Okres ferii zimowych to czas urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych. Z uwagi na to, że termin tego urlopu wynika wprost z przepisów prawa oświatowego, dyrektor szkoły nie musi wykonywać żadnych dodatkowych czynności związanych z jego udzieleniem. Może jednak zdarzyć się, że nauczyciel zostanie zobowiązany do pracy. Mając to na względzie, wskazujemy, jakich błędów unikać w związku z udzielaniem i rozliczaniem urlopu wypoczynkowego w trakcie ferii zimowych w 2025 roku.
Termin urlopu wypoczynkowego wynika z przepisów
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela). Termin urlopu wypoczynkowego nie jest więc w przepisach określony za pomocą dat kalendarzowych. Jest on ściśle związany z terminem ferii. Z tego też względu terminy urlopów przypadających na okres ferii zimowych różnią się dla nauczycieli w poszczególnych województwach.
Urlop feryjny w dniach kalendarzowych a nie roboczych
Jak wskazano wcześniej, termin ferii zimowych jest wyznaczony odgórnie. Błędem będzie udzielenie bieżącego urlopu wypoczynkowego w innych dniach lub wymiarze krótszym niż dwa tygodnie (14 dni kalendarzowych).
Urlop wypoczynkowy w szkole feryjnej zawsze jest udzielany w dniach kalendarzowych. W Karcie Nauczyciela w kontekście urlopu nauczycieli szkół feryjnych nie znajdziemy bowiem pojęcia „dni robocze”.
Urlopu w dniach roboczych udziela się wyłącznie nauczycielom zatrudnionym w szkołach nieferyjnych, gdzie nauczyciel ma prawo do urlopu w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów – art.64 ust. 3 Karty Nauczyciela.
Przeczytaj także poradę: Realizacja zajęć w szkole i przedszkolu – co z urlopem w czasie ferii>>
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń