Udzielenie pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia jest możliwe po przepracowaniu przez nauczyciela co najmniej siedmiu lat w szkole. Przepisy nie wskazują jednak, kiedy nauczyciel może wystąpić do dyrektora z wnioskiem o udzielenie tego urlopu. Czy może to zrobić jeszcze przed nabyciem prawa do urlopu dla poratowania zdrowia?
Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie orzeczenia lekarskiego potrzebie jego udzielenia (art. 73 ust. 1 i ust. 10i Karty Nauczyciela).
Skierowanie na badanie lekarskie wydaje nauczycielowi dyrektor na wniosek nauczyciela. Co jednak istotne – należy je wydać nauczycielowi, który nabył prawo do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia.
Przed 1 stycznia 2018 r. o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego orzekał lekarz rodzinny. Takie rozwiązanie znacznie upraszczało procedurę i umożliwiało skorzystanie z urlopu zdrowotnego już od pierwszego dnia po nabyciu uprawnień do tego urlopu.
Obecnie dyrektor kieruje nauczyciela na badania do lekarza medycyny pracy i szkoła ponosi koszty badań. Dlatego bezzasadne jest kierowanie na badania nauczyciela, który w momencie złożenia wniosku o urlop zdrowotny nie spełnia warunków do jego otrzymania.
Możliwa jest sytuacja, w której lekarz orzeknie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia np. z dnia na dzień. Wówczas dyrektor będzie musiał odmówić jego udzielenia z uwagi na brak prawa do tego urlopu. Szkoła poniesie koszty badań, a urlop nie będzie mógł być udzielony.
Oczywiście, nauczyciel może złożyć wniosek o skierowanie na badania lekarskie w każdym momencie. W takiej sytuacji dyrektor powinien jednak wskazać brak uprawnienia do wnioskowania o ten urlop. Nauczyciel ponowi wniosek w dniu nabycia prawa do urlopu dla poratowania zdrowia.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń