Specustawa, nowe rozporządzenia – to nie wystarczy aby rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące legalnego zatrudnienia pracownika z Ukrainy w szkole. Nadal wiele kwestii nie jest na tyle oczywistych, by obyć się bez wsparcia ekspertów prawa oświatowego i prawa pracy. Przedstawiamy rozwiązania wybranych problemów kadrowo – płacowych dotyczących zatrudniania obywateli Ukrainy w szkole.
W jaki sposób kandydat do zatrudnienia na stanowisku niepedagogicznym powinien potwierdzić swoją znajomość języka polskiego?
Pracownikiem samorządowym może być cudzoziemiec jeżeli posiada znajomość języka polskiego potwierdzoną dokumentem określonym w przepisach o służbie cywilnej. Takim dokumentem jest
Certyfikat poświadcza znajomość języka polskiego jako obcego na jednym z następujących poziomów biegłości językowej: A1, A2, B1, B2, C1 i C2 - w grupie dostosowanej do potrzeb osób dorosłych.
Obowiązek ten nie dotyczy jednak pomocy nauczyciela. Na pozostałych stanowiskach niepedagogicznych przedłożenie jednego ze wskazanych dokumentów jest niezbędne.
Pensja dla pomocy nauczyciela z Ukrainy
Jak rozliczać wynagrodzenie pomocy nauczyciela z Ukrainy?
Pomoc nauczyciela to stanowisko niepedagogiczne (samorządowe). W związku z tym osoba taka jest zatrudniana na podstawie Kodeksu pracy a nie Karty Nauczyciela. Powinna być ona rozliczana z paragrafu dla pracowników niepedagogicznych (administracja lub obsługa)
Pomoc nauczyciela jest pracownikiem samorządowym i ma prawo do wszystkich świadczeń należnych pracownikom samorządowym zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych i rozporządzeniem RM w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń