W życie weszło rozporządzenie regulujące kwestie kształcenia uczniów z Ukrainy. Przewidziano w nim m.in. możliwość przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, maturalnego, a także zawodowego.
W związku z licznymi problemami, które pojawiły się na etapie przyjmowania do szkół i placówek uczniów z Ukrainy, przygotowano nowe rozporządzenie dotyczące kształcenia tych uczniów. Część przepisów zawiera ważne terminy, jak np. te dotyczące egzaminów. Sprawdź, co się zmieniło w kwestii kształcenia uczniów z Ukrainy.
Wraz z matkami uciekającymi przed agresją Rosji na Ukrainę do Polski trafiło wiele dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Polskie przepisy umożliwiają przyjęcie ich odpowiednio do szkół i przedszkoli – na takich zasadach jak w przypadku Polaków. Sprawdź, jakie są reguły przyjęcia dzieci i uczniów z Ukrainy w trakcie roku szkolnego.
W szkołach, w których przyjęto uczniów z Ukrainy, wzrosło zapotrzebowanie na zatrudnienie pomocy nauczyciela z tego kraju. W tym celu przewidziano ułatwienia dotyczące potwierdzenia znajomości języka polskiego. Dodatkowo możliwa jest publikacja ogłoszeń o wolnych miejscach pracy na stanowisku pomocy nauczyciela.
Aktualnie obwiązujące przepisy nie umożliwiają zwolnienia uczniów przybywających z Ukrainy z nauki drugiego języka obcego w szkole podstawowej. Mogą jednak w tym zakresie pojawić się jakieś nowe przepisy.
Wprawdzie nowa ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy daje możliwość nadanego obywatelowi Ukrainy numeru PESEL. Jednak nie jest to obowiązkowe. Sprawdź zatem, jak zatrudnić nauczyciela i pomoc nauczyciela nieposiadających PESEL.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa już obowiązuje. Sprawdź, co to oznacza dla zatrudniania cudzoziemców w szkole.
Prezydent RP podpisał ustawę dotyczącą pomocy obywatelom Ukrainy. Podsumujmy, jakie rozwiązania w tej ustawie mogą mieć znaczenie dla szkół i placówek oświatowych.
Zwiększono liczbę uczniów w oddziałach przygotowawczych z 15 do 25. Duży napływ dzieci obywateli Ukrainy spowodował, że część przepisów musi być dostosowana do obecnych warunków i tak się też dzieje w przypadku organizacji oddziałów przygotowawczych. Przedstawiamy pozostałe zmiany.
Duży napływ obywateli Ukrainy i spodziewane częste przyjęcia uczniów z tego kraju do szkół i przedszkoli mogą rodzić problem związany z ograniczeniami w liczebności oddziałów i klas. Z tego względów resort edukacji znowelizował przepisy dotyczące dopuszczalnej liczby uczniów w oddziale przedszkolnym i klasach I-III szkoły podstawowej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty