1 lipca 2014 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, która umożliwia uzyskanie informacji z KRK przez Internet. Dodatkowo, obniżono wysokość opłaty za udzielenie informacji - do 30 lub 20 zł, w zależności od tego, czy o zaświadczenie o niekaralności zwrócimy się w punkcie KRK czy uzyskamy je drogą elektroniczną.
Wychowawcy i kierownicy różnych form wypoczynku będą musieli dostarczyć organizatorowi wypoczynku zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego - tak wynika z przyjętej przez Rząd w dniu 21 listopada 2013 r. nowelizacji przepisów.
Jednym z warunków zatrudnienia nauczyciela w szkole na podstawie Karty Nauczyciela jest potwierdzenie niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie. Nauczyciel jest zobowiązany do przedstawienia informacji z Krajowego Rejestru Karnego przed nawiązaniem stosunku pracy w szkole (art. 10 ust. 8 i ust. 8a KN). Czy to oznacza, że podejmując pracę w kilku szkołach, nauczyciel musi dysponować kilkoma zaświadczeniami z KRK?
Tak. Prawomocne skazanie nauczyciela za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego powoduje wygaśnięcie stosunku pracy w szkole, jest to bowiem przestępstwo umyślne. Dowiedz się, jak rozpoznać, czy przestępstwo, za które został skazany nauczyciel jest przestępstwem popełnionym umyślnie!
Osoba zatrudniana na stanowisku urzędniczym i kierowniczym urzędniczym, a także na stanowisku nauczyciela w szkole prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego zobowiązana jest wykazać, że spełnia wymóg niekaralności. Zaświadczenie o niekaralności należy złożyć każdorazowo przed nawiązaniem stosunku pracy w szkole. Dowiedz się, kto powinien wystąpić do KRK z zapytaniem o niekaralność kandydata do pracy w szkole oraz kto ponosi koszt uzyskania informacji z KRK!
Osoba zatrudniana na stanowisku urzędniczym w szkole prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego (także w przypadku awansu ze stanowiska pomocniczego i obsługi) zobowiązana jest wykazać, że spełnia wymóg niekaralności. Potwierdzeniem spełnienia tego wymogu jest zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego. Sprawdź, kto - pracodawca czy pracownik - ponosi koszty uzyskania informacji o osobie z KRK?
Tak, jednakże zakres danych, jakie może uzyskać dyrektor szkoły z KRK są ograniczone. Sprawdź, kiedy dyrektor szkoły może zwrócić się z zapytaniem o niekaralność nauczyciela.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.