Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Jedna ze zmian dotyczy rekompensaty za pracę w szczególnym charakterze. Zmiana ta powoduje, że nauczyciele, którzy nabyli prawo do wcześniejszej emerytury, na szczęście nie stracą prawa do rekompensaty. Więcej na ten temat w artykule.
Prezydent podpisał nowelizację Karty Nauczyciela i innych ustaw oświatowych. Zmiany polegające przede wszystkim na przywróceniu wcześniejszej emerytury dla nauczycieli od 2024 r.. Poza tym czekają nas zmiany w świadczeniach kompensacyjnych, awansie zawodowym i ocenie pracy – zmiany te wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Przywrócenie uprawnień do wcześniejszej emerytury może niestety pozbawić nauczycieli rekompensaty, a to przełoży się na wysokość emerytury powszechnej. Więcej na ten temat już dziś.
Wiele wskazuje na to, że nauczyciele, którzy nabędą prawo do wcześniejszej emerytury stracą na wysokości emerytury powszechnej. Zostaną bowiem pozbawieni rekompensaty za pracę w szczególnym charakterze i to nawet wtedy, gdy z tej emerytury nie skorzystają. Dlaczego wcześniejsza emerytura dla nauczycieli może w ogólnym rozrachunku okazać się niekorzystnym rozwiązaniem? Wyjaśnienie w artykule.
Zakończyły się zajęcia w roku szkolnym 2022/2023. Czas na podsumowanie najważniejszych zagadnień poruszonych w Portalu Oświatowym w ostatnim tygodniu zajęć.
Sejm uchwalił ustawę przywracającą możliwość skorzystania z wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Poznaj 6 warunków, które trzeba będzie spełnić, aby skorzystać z tej emerytury. Dowiedz się także, według jakich zasadach będzie ona obliczana i kiedy będzie podlegała zawieszeniu.
Wielu nauczycieli zastanawia się, ile może wynieść wysokość wcześniejszej emerytury. Niestety symulacja przedstawiona przez ZUS jest mało optymistyczna. Sprawdź, ile może wynieść wcześniejsza emerytura dla nauczyciela według prognoz.
Niedawno poznaliśmy projekt nowelizacji Karty Nauczyciela przewidujący m.in. powrót wcześniejszej emerytury nauczycielskiej. Już dziś kilka słów komentarza na temat zaproponowanych rozwiązań.
Znamy już warunki, na jakich będzie można skorzystać z wcześniejszej emerytury nauczycielski. Do Sejmu wpłynął właśnie poselski projekt nowelizacji Karty Nauczyciela przewidujący taką emeryturę, ale też inne rozwiązania np. nowe zasady obliczania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli emerytów, rencistów i pobierających świadczenie kompensacyjne.
26 kwietnia odbyła się kolejna tura rozmów MEiN ze związkami zawodowymi w sprawie przywrócenia wcześniejszej emerytury nauczycielskiej. Poznaliśmy pewne założenia, które będą dotyczyły przejścia na tę emeryturę. Jednym z nich jest naliczanie tej emerytury na nowych zasadach.
Wiceminister edukacji zapowiedział ponowne utworzenie grupy roboczej, która zajmie się zmianami w Karcie Nauczyciela. Mają one dotyczyć statusu zawodowego pracowników oświaty. Zmiany obejmą w szczególności odpowiedzialność dyscyplinarną.
Minister Edukacji i Nauki poinformował o rozmowach ze związkami zawodowymi na temat przywrócenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Czy nauczyciele znów będą mogli korzystać z emerytury bez względu na wiek?
Podczas niedawnych rozmów ze związkami zawodowymi przedstawiciele resortu edukacji zaproponowali udogodnienia w zakresie świadczenia kompensacyjnego. Z kolei strona związkowa zgłosiła żądanie przywrócenia wcześniejszej emerytury nauczycieli. Na czym mogłyby polegać zmiany w tym zakresie? Krótki komentarz na temat zgłoszonych propozycji już dziś.
22 października 2021 r. resort edukacji przedstawił propozycję częściowego przywrócenia wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Kto będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania?
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.