To koniec ewidencji „Sportowe talenty” w dotychczasowej postaci. Wszystko wskazuje na to, że ewidencja ta, zmieni swoją nazwę i będzie prowadzona jedynie do celów statystycznych. W konsekwencji dostęp klubów i związków sportowych o wynikach testów sprawnościowych w celu pozyskiwania talentów zostanie ograniczony.
W marcu po raz pierwszy zorganizowane zostaną testy sprawnościowe dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Przypominamy zasady organizacji tych testów.
Mimo że przepisy nie nakładają obowiązku tworzenia regulaminu czynności organizacyjnych, to wymagają skutecznego przepływu danych uzyskiwanych od rodziców lub uczniów do ewidencji „Sportowe talenty”. Warto więc te czynności uporządkować w szkole. Sprawdzamy, czy dyrektor musi wprowadzić regulamin i co ze zgodami rodziców.
Ewidencja „Sportowe talenty” będzie zawierała liczne dane uczniów, w tym o wynikach testów sprawnościowych. Tak szeroki zakres danych budzi wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwrócił się o wyjaśnienia do Ministra Edukacji i Nauki. MEiN uważa jednak, że takie rozwiązanie jest legalne i uzasadnione. Takie samo stanowisko przedstawił Minister Sportu i Turystyki.
Zmiany w podstawach programowych stały się faktem. Już w marcu 2024 r. organizowane będą pierwsze testy sprawnościowe w szkołach podstawowych, liceach, technikach i szkołach branżowych. Sprawdzamy, z czego będzie składał się taki test.
Zmiany w podstawie programowej wychowania fizycznego ponownie skierowane do konsultacji publicznej. Przewidują one testy sprawnościowe dla uczniów klas IV i starszych w szkołach podstawowych a także w szkołach ponadpodstawowych.
MEiN zapowiedział testy sprawnościowe na zajęciach wychowania fizycznego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. W tym celu zmodyfikowane zostaną podstawy programowe tego przedmiotu.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.