5 września 2024 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszono tekst jednolity Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Aktualne akty prawne znajdziesz zawsze na Portalu Oświatowym.
Obowiązkiem dyrektora jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole i na zajęciach poza jej obiektami. Obowiązek ten obejmuje w równej mierze uczniów jak i pracowników oświaty. Aby go zrealizować, należy m.in. zapewnić szkolenia wstępne BHP dla nowych pracowników, ale też przekazać im pakiet niezbędnych informacji. Sprawdź, jakie są zadania dyrektora szkoły dotyczące szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, które trzeba wykonać tuż po zatrudnieniu pracownika.
Większość pracowników szkoły musi odbywać szkolenia okresowe BHP. Szkolenia te powinny odbywać się w godzinach pracy. W praktyce jednak nie zawsze tak się dzieje. Jak w takiej sytuacji rozliczyć szkolenie BHP? Odpowiedź w artykule.
Na zakończenie szkolenia BHP pracownikowi należy wystawić stosowne zaświadczenie. W ten sposób pracodawca może wykazać spełnienie obowiązku, jaki nakładają na niego przepisy.
To dyrektor wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. Dyrektor musi więc zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce i uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę poza jej obiektami. Dotyczy to nie tylko uczniów, ale także pracowników szkoły. W tym zakresie jednym z podstawowych obowiązków są szkolenia BHP pracowników oświaty.
Odbycie instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego pracownik powinien potwierdzić na piśmie w karcie szkolenia wstępnego. Karta ta powinna być przechowywana w aktach osobowych pracownika.
Pracodawca zakłada i prowadzi dla każdego pracownika akta osobowe. W aktach tych gromadzi się ważne dokumenty związane z przebiegiem zatrudnienia pracownika, a część z nich trzeba na bieżąco aktualizować. Zachęcam do zapoznania się z poniższym artykułem, z którego dowiesz się, kiedy należy skierować pracownika na badania okresowe czy szkolenie bhp, oraz jak często pracownicy powinni aktualizować swoje oświadczenia dotyczące korzystania z uprawnień rodzicielskich czy prawo do przerwy na karmienie piersią.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.