Rodzice uczniów mają ograniczony wpływ na kształtowanie programu wychowawczego w przedszkolach nieprowadzonych przez organy jednostek samorządu terytorialnego - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Prof. Irena Lipowicz zwróciła się w tej sprawie do Ministra Edukacji Narodowej.
Przekazywanie szkół publicznych podmiotom prywatnym przestaje wynikać z lokalnych potrzeb, lecz staje się sposobem na oszczędności w budżetach samorządów. W konsekwencji, skala tego zjawiska może doprowadzić do zmiany modelu systemu oświaty a także grozi naruszeniem konstytucyjnej zasady współistnienia sektora publicznego i prywatnego w oświacie. Na te problemy Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę resortu edukacji i prosi o pilną interwencję.
Placówki niepubliczne, o ile nie ubiegają się lub nie posiadają uprawnień szkoły publicznej, nie podlegają wystarczającej kontroli kuratorium oświaty - uważa Rzecznik Praw Dziecka i zwraca się do resortu edukacji o zmianę przepisów.
Przepisy ustawy o systemie oświaty o obowiązku zapewnienia dowozu nie dotyczą placówek niepublicznych. Nie oznacza to jednak, że szkoły te nie mogą - we własnym zakresie - zorganizować transportu swoim uczniom. Sprawdź, jak zorganizować dowóz uczniów do szkoły niepublicznej, by transport dzieci obywał się zgodnie z przepisami i zapewniał im bezpieczeństwo
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.