Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy m.in. podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów. Pobierz przykładowy wzór uchwały dotyczący ukończenia szkoły!
Zmienione przepisy dotyczące sześciolatków w szkole pozbawiły dyrektorów możliwości uchylenia decyzji o przyjęciu sześciolatka do szkoły, gdy w trakcie roku szkolnego okazało się, że jednak nie jest on gotowy do nauki w szkole. Tym samym, brak jest środków prawnych do zmiany decyzji przez rodziców i przeniesienia sześciolatka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego, chociaż jest to w interesie dziecka.
Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych często mają problem z “wiecznymi uczniami”. Uczniowie przeważnie w klasach trzecich są już pełnoletni, więc nie obejmuje ich obowiązek nauki. W praktyce jednak niektórym pełnoletnim uczniom "opłaca się" nie zdawać, aby otrzymywać alimenty. Warto zastanowić się nad problemem: czy jest przepis, który reguluje liczbę niepromowań; czy też uczeń może nie zdawać w nieskończoność? Co zrobić w sytuacji, gdy uczeń nie wykazuje żadnego zainteresowania nauką, czego efektem jest kolejny brak promocji (nieukończenie szkoły)? Czy w szczególnych przypadkach rada pedagogiczna ma prawo skreślić z listy uczniów pełnoletniego ucznia, który powtarza klasę np. drugi, czy trzeci raz?
Od 7 marca 2012 r. obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Wiele szkół ma jednak wątpliwości czy i w jakim zakresie placówki oświatowe są zobowiązane do prowadzenia metryki akt sprawy. M.in. odpowiedź na to pytanie znajdziesz w raporcie specjalnym Portalu Oświatowego!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.