Od 30 listopada br. obowiązują nowe wytyczne dotyczące ferii zimowych 2021. Zapowiadany termin 4-17 stycznia został potwierdzony i znalazł się w przepisach. Dodatkowo umożliwiono dyrektorom zmianę dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
W dniach 9-14 kwietnia w szkołach feryjnych nie będzie lekcji, przedszkola zaś w dni robocze będą realizować swoje zadania zdalnie.
Już dziś rozpoczęła się zimowa przerwa świąteczna wynikająca z organizacji roku szkolnego. MEN przypomina, jak w tym czasie zorganizować pracę szkoły.
W okresie zimowej przerwy świątecznej tylko dni ustawowo wolne od pracy są dniami wolnymi dla nauczycieli. Pozostałe dni robocze to jedynie dni wolne od zajęć. Przekonaj się, czy dyrektor ma obowiązek zorganizować w tym czasie zajęcia opiekuńcze, a tym samym zobowiązać nauczycieli do pracy a także, czy dyrektor może nie przychodzić w tym okresie do pracy.
Od 23 do 31 grudnia br. trwa w szkołach zimowa przerwa świąteczna. Dla uczniów jest to czas wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. A dla nauczycieli?
Zimowa przerwa świąteczna to, poza dniami ustawowo wolnymi od pracy, okres wolny wyłącznie od zajęć dydaktyczno – wychowawczych, a nie od pracy. Nauczyciel, który w tym czasie nie stawi się do pracy poniesie co najmniej dwa rodzaje konsekwencji.
Przepisy nie mówią wprost o obowiązku organizowania zajęć opiekuńczo-wychowawczych podczas zimowej przerwy świątecznej, wskazują jednak, że w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych szkoła powinna podejmować działania opiekuńcze odpowiednio do istniejących potrzeb. W okresie od 23 do 31 grudnia br. nauczyciele nie prowadzą zajęć lekcyjnych. Jednak ani 23 grudnia ani dni od 27 do 30 grudnia 2016 r. nie będą dla nich dniami wolnymi od pracy.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.