W związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nauczyciel i pracownik niepedagogiczny otrzymają nie tylko odprawę. W określonych przypadkach może przysługiwać im także nagroda jubileuszowa. Nie można także zapominać o zachowaniu uprawnień do trzynastki, świadczeń z funduszu socjalnego czy pomocy zdrowotnej.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Odchodząc na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczyciel i pracownik niepedagogiczny liczy na wypłatę wcześniejszej nagrody jubileuszowej. Jakie warunki muszą być spełnione, aby otrzymać taką nagrodę? W jakim terminie nastąpi wypłata nagrody jubileuszowej dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego? Skorzystaj ze wskazówek w Portalu Oświatowym.
4 warunki wypłaty wcześniejszej nagrody jubileuszowej dla nauczycieli i pracowników samorządowych
Aby otrzymać wcześniejszą nagrodę jubileuszową (tj. przed osiągnięciem stażu uprawniającego do nagrody) nauczyciel i pracownik niepedagogiczny muszą spełnić następujące warunki:
Rozwiązanie a nie wygaśnięcie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę
Nie w każdym przypadku ustania zatrudnienia nauczyciel i pracownik niepedagogiczny otrzyma nagrodę jubileuszową. Wymagane jest tu bowiem rozwiązanie stosunku pracy a nie jego wygaśnięcie.
Przykładowo, wcześniejszej nagrody nie wypłaca się:
W artykule przeczytasz:
Nauczyciel placówki feryjnej, który rozwiązuje swój stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne nie zawsze otrzyma ekwiwalent za urlop. Na prawo do tego świadczenia ma wpływ przede wszystkim okres zatrudnienia w danym roku kalendarzowym oraz liczba dni wykorzystanego w tym roku. Sprawdź, jak krok po kroku ustalić prawo do ekwiwalentu za urlop w przypadku rozwiązania stosunku pracy nauczyciela szkoły feryjnej zatrudnionego na czas nieokreślony lub na podstawie mianowania w trakcie roku szkolnego.
Nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przyznaje się odprawę. Pobierz wzór informacji o przyznaniu odpawy emerytalno - rentowej dla nauczyciela.
Skorzystaj ze zmodyfikowanego wzoru porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania i umowy o pracę na czas nieokreślony. Porozumienie zawiera sformułowanie, które powinno zminimalizować ryzyko nieprzyznania wcześniejszej emerytury lub świadczenia kompensacyjnego, a także odprawy emerytalnej.
Resort edukacji zapowiada niż demograficzny, a w konsekwencji znaczne zmniejszenie liczby dzieci i uczniów w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. To zaś zrodzi problem nadwyżek kadrowych nauczycieli. Rodzi się więc pytanie, ilu nauczycieli w najbliższych latach będzie mogło skorzystać z emerytury. Warto poznać statystyki przedstawione przez MEiN w odpowiedzi na interpelację poselską.
Rozważasz przejście na emeryturę? Ten live jest dla Ciebie.
Czy warto przejść na świadczenie kompensacyjne? A może lepiej poczekać na emeryturę powszechną? Pytania te w lutym 2023 r. zadaje sobie wielu nauczycieli. Prezentujemy zestawienie obydwu świadczeń, które pomoże w podjęciu decyzji.
Niejeden nauczyciel zastanawia się nad przejściem na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne, zwłaszcza w obliczu nadchodzących zmian w oświacie. W podcaście wyjaśniamy, jakie rozwiązanie będzie w tym zakresie najkorzystniejsze.
Przejście na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne wymaga złożenia stosownego wniosku do ZUS. Leży to w gestii nauczyciela. Z kolei szkoła musi wystawić nauczycielowi świadectwo pracy i ewentualnie wypłacić odprawę. Czy szkoła może z tego tytułu żądać deklaracji o zamiarze przejścia na emeryturę, nim dojdzie do rozwiązania stosunku pracy?
Wielu pracowników szkoły znajdujących się w wieku przedemerytalnym w czasie wakacji podejmuje czynności zmierzające do zakończenia swojej aktywności zawodowej i przejścia na emeryturę. W szczególności decyzję o przejściu na emeryturę podejmują te osoby, które w związku z ruchem kadrowym otrzymały wypowiedzenia. Jak postępować, aby proces ten przebiegł prawidłowo? Należy pamiętać o stosowaniu się w tym zakresie do kilku ważnych zasad. Sprawdź, kiedy warto przejść na emeryturę w 2022 roku, aby uzyskać najbardziej korzystne warunki.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.