MEN przypomina, ze począwszy od 29 czerwca ponownie możliwa stanie się organizacja zajęć praktycznych u pracodawców dla wszystkich uczniów branżowej szkoły I stopnia będących młodocianymi pracownikami.
Wbrew pozorom NNW dzieci i młodzieży szkolnej to dobrowolna umowa ubezpieczenia i zawrzeć ją mogą tylko rodzice uczniów np. w związku z wycieczką szkolną. Ale nie w każdym przypadku. Odmienne rozwiązanie dotyczy uczniów w ramach praktycznej nauki zawodu.
Co do zasady zajęcia powinny trwać 45 minut. Możliwe jest jednak ich skrócenie lub przedłużenie. Czy rozwiązanie to dotyczy również praktycznej nauki zawodu? Sprawdź, ile powinny trwać takie zajęcia?
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, odpowiednia dokumentacja praktycznej nauki zawodu oraz realizacja jej programu to jedne z kilku elementów nadzoru dyrektora nad realizacją praktycznej nauki zawodu. Poznaj szczegółowe zadania i obowiązki dyrektora szkoły w tym zakresie.
Dyrektor szkoły musi wziąć pod uwagę nowe regulacje dotyczące współpracy pomiędzy pracodawcą, uczniem i szkołą. Przedstawiamy 13 najważniejszych zadań w tym zakresie.
Szkoła prowadząca kształcenie zawodowe powinna realizować je w oparciu o współpracę z pracodawcami, a praktyczna nauka zawodu powinna odbywać się w jak największym wymiarze w rzeczywistych warunkach pracy. Pobierz wzór umowy o praktyczną naukę zawodu!
Od 1 września 2019 r. będzie obowiązywało ujednolicone pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Nauczycieli praktycznej nauki zawodu we wszystkich typach szkół i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych obowiązywał będzie jednakowy tygodniowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych. Sprawdzamy szczegóły!
Trwająca reforma szkolnictwa wprowadziła wiele zmian, także w zakresie kształcenia w zawodach, zastępując szkolnictwo zawodowe – branżowym. Od 1 września 2019 r. zaczną obowiązywać kolejne zmiany w tym zakresie, m.in. związane z nowymi obowiązkami dyrektora w ramach współpracy z pracodawcami. Sprawdzamy, o jakie obowiązki chodzi.
Zmiany w klasyfikacji zawodów, praktycznej nauce zawodu, egzaminach zawodowych, awansie zawodowym uwzględniającym nauczycieli polonijnych to najważniejsze obszary ujęte w projekcie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Przedstawiamy szczegóły zmian.
Uregulowania dotyczące organizowania praktycznej nauki zawodu określa nowe rozporządzenie z 24 sierpnia 2017 r. Przewiduje ono m.in. szczegółowe określenie spraw, które powinny się znaleźć w umowie o praktyczną naukę zawodu.
Nowe przepisy związane z praktyczną nauką zawodu mają regulować m.in. szczegółowe warunki organizowania nauki, a także określają zakres spraw, które mają być zawarte w umowie o praktyczną naukę zawodu. Sprawdzamy, co jeszcze się zmieni!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.