Nie. Pracownik nie może być zatrudniony ani na stanowisku kucharza ani szefa kuchni w szkole. Sprawdź, jakie stanowisko może objąć ten pracownik oraz co może zrobić, by uzyskać wymagane kwalifikacje do zajmowania stanowiska kucharza i szefa kuchni w szkole.
O wyborze podstawy zatrudnienia decyduje zgodna wola stron. Umowa zlecenie może być zawarta tylko, jeśli jest to zgodne z charakterem i celem świadczonej pracy. Jeśli powstały między stronami stosunek prawny odpowiada cechom konstytutywnym stosunku pracy, to nie może być mowy o umowie cywilnoprawnej. Sprawdź, czego nie może zawierać umowa zlecenia, aby nie została uznana za umowę o pracę.
Oficjalne, pisane na bieżąco sprawozdanie przebiegu spotkań z pracownikami szkoły, przydatne jest szczególnie, gdy trzeba je odtworzyć lub potwierdzić, że się odbyło i kto w nim uczestniczył.
Obowiązujące przepisy prawa nie regulują kwestii zasad określania liczby pracowników administracji i obsługi w szkołach. Decyzja w tym zakresie należy do organu prowadzącego. Sprawdź zasady ustalania liczby pracowników w szkole oraz kompetencje dyrektora szkoły i organu prowadzącego w tym zakresie.
Obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym podlegają m.in. osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Minister właściwy do spraw zdrowia został delegowany do określenia w drodze rozporządzenia rodzajów prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, rodzajów badań sanitarno-epidemiologicznych oraz terminów przeprowadzenia tych badań. Do wydania rozporządzenia na razie nie doszło, dotychczas obowiązujące w tym zakresie rozporządzenie utraciły z kolei moc z dniem 2 stycznia 2012 r. Sprawdź, czy każdorazowe podjęcie pracy w szkole na stanowisku wymagającym poddania się badaniom na nosicielstwo, wymaga przeprowadzenie tych badań.
Tak, o ile szkoła jest objęta układem zbiorowym, a układ ten przewiduje przerywany system czasu pracy. Sprawdź, kiedy można wprowadzić przerywany system czasu pracy w szkole oraz jakie są zasady pracy i płacy w przerywanym systemie czasu pracy w szkole.
Po 5 latach pracy pracownikom samorządowym przysługuje dodatek za wieloletnią pracę. Do okresów pracy uprawniających do dodatku stażowego wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, które na mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 38 ust. 1 i ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych). Dowiedz się, od kiedy należy wypłacać dodatek za wysługę lat pracownikom samorządowym i czy można uzależnić wypłatę dodatku stażowego od złożenia przez pracownika wniosku.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.