Nauczyciel początkujący zatrudniony w kilku szkołach w łącznym wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć, odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela w szkole wyznaczonej przez kuratora oświaty. Sprawdź, czy ta szkoła jest także zobowiązana do wypłaty dodatku na start.
W obecnych realiach pracowniczych zatrudnienie nauczyciela w więcej niż jednej szkole jest powszechnie spotykane. W przypadku takiego zatrudnienia trudności może sprawiać ustalenie prawidłowej wysokości dodatku stażowego, która zależy przecież od stażu pracowniczego. Obowiązują tu bowiem dość skomplikowane reguły. W artykule znajdziesz ich przystępną analizę. Sprawdź, jak ustalić długość stażu pracowniczego w przypadku zatrudnienia nauczyciela w więcej niż jednej szkole – na potrzeby dodatku za wysługę lat.
Dodatek za wysługę lat zależy od stażu pracowniczego
To, czy nauczyciel może otrzymać dodatek stażowy u więcej niż jednego pracodawcy, zależy od ustalenia jego stażu pracowniczego. Wszak dodatek za wysługę lat jest wypłacany po zakończeniu 3 lat pracy czyli od 3 roku i 1 dnia. Wypłaca się go w wysokości 3% wynagrodzenia zasadniczego, która wzrasta o 1% po każdym kolejnym roku pracy, aż do 20%.
Dodatek za wysługę lat – 7 reguł obliczania stażu pracowniczego
W zakresie obliczania długości stażu pracowniczego obowiązują następujące reguły.
W dalszej części artykułu:
Nauczyciele, którzy są zatrudnieni w wymiarze nieprzekraczającym pełnego wymiaru zajęć obowiązkowych mają prawo do dodatku stażowego obrazującego pełny staż pracy w każdej szkole. Gdy wymiar pensum przekracza pełen etat, prawo do dodatku stażowego nauczyciela może być ograniczone do podstawowego miejsca pracy. Sprawdźmy, kiedy jednak tak się nie stanie.
Każdy nauczyciel powinien wypełnić oświadczenie, w którym wskazuje zatrudniające go szkoły oraz wymiar etatu, a także podstawowe miejsce pracy. Wskazanie podstawowego miejsca pracy przez nauczyciela ma znaczenie dla wypłaty dodatku za wysługę lat i odprawy emerytalnej.
Nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole i posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia na swój wniosek jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego. W sytuacji, kiedy nauczyciel zatrudniony jest jednocześnie w kilku szkołach zasiłek na zagospodarowanie może dostać tylko w jednej z nich, wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia. Sprawdź, kto decyduje która szkoła jest podstawowym miejscem zatrudnienia nauczyciela oraz czy rozwiązanie umowy w szkole, w której nauczyciel otrzymał zasiłek na zagospodarowanie może stanowić podstawę do żądania jego zwrotu.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.