W przypadku likwidacji szkoły organ prowadzący szkołę jest obowiązany wskazać inną szkołę, w której będzie naliczany odpis na fundusz socjalny na każdego nauczyciela będącego emerytem lub rencistą zlikwidowanej szkoły oraz nauczyciela pobierającego nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, którego szkoła była ostatnim miejscem pracy (art. 53 ust. 3a KN). Czy w przypadku likwidacji szkoły w celu przekształcenia ten przepis będzie miał zastosowanie?
Szkoła, jako pracodawca, nie ma obowiązku naliczania odpisu na ZFŚŚ na emerytów i rencistów, którzy nie byli nauczycielami. Czy jednak brak odpisu pozbawia prawa do świadczeń z ZFŚS w szkole?
Emeryci i renciści - byli pracownicy należą do kategorii osób ustawowo uprawnionych do korzystania z ZFŚS (art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS).W zakresie naliczania odpisów na ZFŚS w szkole inna jest sytuacja byłych nauczycieli, aniżeli pracowników niepedagogicznych. Poznaj zasady naliczania odpisów na ZFŚS w szkole oraz sprawdź, kiedy nie nalicza się odpisu na ZFŚS od emeryta - byłego pracownika szkoły.
Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są szczególnym rodzajem świadczenia przedemerytalnego, jednakże status nauczyciela przechodzącego na to świadczenie jest częściowo zrównany ze statusem emeryta. Sprawdź, czy nauczyciel na świadczeniu kompensacyjnym ma prawo do świadczeń z ZFŚS w szkole i czy należy dokonywać na niego odpisu na ZFŚS!
Co roku zmieniała się podstawa obliczenia wysokości świadczenia urlopowego nauczycieli i odpisu na ZFŚS w szkole pracowników niepedagogicznych, gdyż ich wysokość była uzależniona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku poprzednim. W 2012 roku jest inaczej - świadczenie urlopowe nauczycieli i odpis na ZFŚS pracowników niepedagogicznych jest taki sam, jak w 2011 r.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.