nauczyciel początkujący

Świadczenie na start dla nauczycieli początkujących

Świadczenie na start dla nauczycieli początkujących – komu wypłacić

Świadczenie na start to jednorazowy dodatek w wysokości 1.000 zł dla nauczycieli początkujących, jednakże nie dla wszystkich. Sprawdź, kto ma prawo do świadczenia na start.

Świadczenie na start – nie w każdej szkole

Prawo do świadczenia na start określone jest w art. 53a Karty Nauczyciela. Przepis ten ma zastosowanie tylko w placówkach, do których Kartę Nauczyciela stosuje się w pełni tj. wymienionych w art. 1 ust. 1 Karty Nauczyciela.  Dodatek na start wypłacają zatem jedynie szkoły, przedszkola i placówki prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej. Nauczyciele realizujący awans zawodowy w innych szkołach i placówkach tj.:

  • publicznych niesamorządowych,
  • niepublicznych

    nie otrzymają takiego świadczenia. W szkołach tych Kartę Nauczyciela stosuje się bowiem w bardzo ograniczonym zakresie wynikającym z art. 91b ust. 2 Karty Nauczyciela. Nie ma w tym zakresie art. 53a Karty Nauczyciela regulującego świadczenie na start.

Świadczenie na start – nie dla każdego nauczyciela początkującego

Świadczenie na start przysługuje nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu. Takie przygotowanie odbywa nauczyciel początkujący czyli bez stopnia awansu zawodowego, który:

  • jest zatrudniony w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć,
  • zajmuje stanowisko zgodnie z kwalifikacjami lub jest zatrudniony na podstawie art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela (art. 9a ust. 2 Karty Nauczyciela).

 

Przygotowanie do zawodu odbywa również nauczyciel zatrudniony w więcej niż jednej szkole w wymiarze poniżej 1/2, pod warunkiem, że łączny wymiar zajęć tego nauczyciela to minimum połowa. W takim przypadku organ sprawujący nadzór pedagogiczny wyznacza dyrektora szkoły, który wykonuje czynności związane z odbywaniem przez nauczyciela przygotowania do zawodu nauczyciela, w tym powołuje mentora, dokonuje oceny pracy nauczyciela oraz wskazuje nauczycielowi właściwy organ do złożenia wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego. Świadczenie na start wypłaci jednak wówczas szkoła wskazana przez nauczyciela, jako podstawowe miejsce zatrudnienia (zob. niżej).

Pobierz wzór informacji o rozpoczęciu przygotowania do zawodu>>

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • komu wypłacić świadczenie na start,
  • w jakim terminie wypłacić dodatek na start,
  • czy świadczenie na start można wypłacić w trakcie roku szkolnego,
  • które placówki wypłacają świadczenie na start,
  • czy po przejściu z placówki niepublicznej do samorządowej nauczycielowi wypłaca się dodatek na start,
  • czy nauczyciel składa wniosek o świadczenie na start.
Ocena pracy nauczyciela po ustaniu zatrudnienia

Ocena pracy nauczyciela po ustaniu zatrudnienia – kogo dotyczy i jak jej dokonać

Nowa ścieżka awansu zawodowego nauczycieli wymaga, aby po każdym okresie zatrudnienia nauczyciela wydawana była ocena jego pracy. Czas na dokonanie oceny pracy po ustaniu zatrudnienia nauczyciela jest ograniczony do 21 dni, choć sama procedura oceny pracy nie różnie się od tej, na którą zwykle dyrektor ma aż 3 miesiące. Sprawdź, komu dyrektor szkoły wydaje ocenę pracy po ustaniu zatrudnienia oraz jak dokonać oceny pracy nauczyciela, któremu kończy się umowa.

Ocena pracy w związku z ustaniem zatrudnienia nauczyciela początkującego

W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy w trakcie odbywania przez nauczyciela przygotowania do zawodu nauczyciela lub dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela dyrektor szkoły dokonuje oceny pracy nauczyciela za okres dotychczas odbytego przygotowania do zawodu nauczyciela lub dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela, w terminie nie dłuższym niż 21 dni odpowiednio od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy (art. 6a ust. 1db Karty Nauczyciela).

Zapamiętaj! Dyrektor szkoły nie ma obowiązku dokonywania oceny pracy każdego nauczyciela początkującego, a jedynie tych, którzy odbywali w danej placówce przygotowanie do zawodu.

Przypomnijmy, że przygotowanie do zawodu odbywa nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami, w tym na podstawie art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela.

Zapamiętaj! Przygotowania do zawodu nie odbywa nauczyciel początkujący, który jest zatrudniony w wymiarze niższym niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć lub za zgodą kuratora na podstawie art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela (art. 9ca ust. 2, art. 10 ust. 10 Karty Nauczyciela).

 Jeżeli nauczyciel początkujący zmienił miejsce zatrudnienia:

1.  w pierwszym lub drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela - ocenę tę uwzględnia się przy dokonywaniu oceny pracy w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela;

2.  po drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela - ocenę tę uwzględnia się przy dokonywaniu oceny pracy w ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela;

3.  w okresie odbywania dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela - ocenę tę uwzględnia się przy dokonywaniu oceny pracy w ostatnim roku odbywania dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela
(art. 6a ust. 1db Karty Nauczyciela). 

Należy pamiętać, że nie tylko rozwiązanie stosunku pracy w trakcie odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela rodzi obowiązek dokonania oceny pracy nauczyciela początkującego. Ocenę taką wydaje się również w przypadku udzielenia nauczycielowi w trakcie odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela lub dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela urlopu bezpłatnego, o którym mowa w art. 17 ust. 2a Karty Nauczyciela. Oceny pracy nauczyciela za okres dotychczas odbytego przygotowania do zawodu nauczyciela dokonuje się w tym przypadku w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia zakończenia przez nauczyciela świadczenia pracy w tej szkole. 

Tabela: Obowiązkowa ocena pracy w trakcie przygotowania do zawodu nauczyciela
(ocena jest wydawana także przed upływem roku od dnia dokonania oceny poprzedniej)

Kiedy dokonać oceny pracy

Czas na dokonanie oceny pracy

Podstawa prawna

W drugim roku przygotowania do zawodu

  • w ciągu 3 miesięcy od dnia zawiadomienia nauczyciela o wszczęciu procedury oceny pracy;
  • uwzględnia się ocenę pracy z poprzedniej placówki wg reguł określonych w art. 6a ust. 1db Karty Nauczyciela

art.6a ust. 1da, ust. 1dh i ust. 2 Karty Nauczyciela

W ostatnim roku przygotowania do zawodu

W przypadku ustania stosunku pracy nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu

  • w ciągu 21 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy;
  • za okres dotychczas zrealizowanego przygotowania do zawodu

art. 6a ust. 1db i ust. 1dh Karty Nauczyciela

W przypadku udzielenia urlopu bezpłatnego, o którym mowa w art. 17 ust. 2a Karty Nauczyciela w trakcie przygotowania do zawodu

  • w ciągu 21 dni od dnia zakończenia przez nauczyciela świadczenia pracy w tej szkole;
  • za okres dotychczas zrealizowanego przygotowania do zawodu

art. 6a ust. 1dc i ust. 1dh Karty Nauczyciela

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy każdy nauczyciel początkujący otrzymuje ocenę pracy po rozwiązaniu stosunku pracy,
  • kiedy dokonuje się oceny pracy nauczyciela dyplomowanego,
  • czy dyrektor szkoły dokonuje oceny pracy nauczyciela kontraktowego, który odchodzi z pracy,
  • kiedy zawiadomić nauczyciela o wszczęciu procedury oceny pracy w związku z ustaniem zatrudnienia,
  • jak doręczyć ocenę pracy nauczycielowi, który już nie pracuje w szkole,

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql