Emeryt i rencista może korzystać z ZFŚS u swojego ostatniego pracodawcy. Jego stosunek pracy mógł ustać w wyniku różnych okoliczności np. wypowiedzenia, rozwiązania umowy o pracę z upływem okresu jej obowiązywania czy nawet rozwiązania bez wypowiedzenia. Czy ma to przełożenie ma prawo do funduszu socjalnego?
Często zdarza się, że pracownicy są zatrudnieni w więcej niż jednym zakładzie pracy, co oznacza, że mogą korzystać z więcej niż jednego funduszu socjalnego. Sprawdź, czy taka sytuacja może dotyczyć także emeryta.
Już niebawem, bo 31 maja minie termin na dokonanie wpłaty pierwszej transzy z odpisu na ZFŚS – zarówno dla nauczycieli jak i pracowników niepedagogicznych. W tym terminie należy dokonać wpłaty 75% całej kwoty odpisu. Obliczenie wysokości tego odpisu bywa problematyczne – zwłaszcza w przypadku emerytów, rencistów i nauczycieli pobierających świadczenie kompensacyjne. W oparciu o przykłady z życia szkoły sprawdź, jaki odpis na ZFŚS dla pracowników oświaty na emeryturze i rencie powinien być dokonany,
W przypadku nauczycieli emerytów, rencistów lub pobierających świadczenie kompensacyjne obowiązuje specyficzne rozwiązanie w zakresie naliczania odpisu. Wymaga ono znajomości rzeczywistej wysokości świadczenia pobieranego przez beneficjenta. Sprawdź, jak w zgodzie z RODO pozyskać informację o wysokości tego odpisu.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.