W Dzienniku Ustaw opublikowano już nowe rozporządzenie dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Sprawdzamy, jakie nowości przewidziano w stosunku do dotychczasowych regulacji, ale także, jakie zmiany nastąpiły w odniesieniu do projektu rozporządzenia.
Od 1 września 2017 r. podstawą do przeprowadzenia analizy kwalifikacji kandydatów będzie nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Bez zmian pozostają jednak wymagania określone w Karcie Nauczyciela, zgodnie z którymi stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje.
Zatrudnianie nauczycieli należy do obowiązków dyrektora i zakresu spraw podlegających nadzorowi pedagogicznemu. Jeśli chcesz uniknąć błędów, dokonaj szczegółowej oceny kwalifikacji kandydatów – w tym celu skorzystaj ze specjalnego wykazu stanowisk w przedszkolu.
MEN opublikowało długo oczekiwany projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Sprawdźmy, jakie zmiany przewidziano w związku z nadchodzącą reformą oświaty!
Zgodnie z przyjętymi założeniami reformy systemu oświaty, przedmiot przyroda będzie realizowany w IV klasie 8-letniej szkoły podstawowej, natomiast biologia, geografia, chemia i fizyka pojawią się odpowiednio w klasach V–VIII szkoły podstawowej. Kto będzie mógł nauczać tych przedmiotów po zmianach?
1 września br. wchodzi w życie porozumienie zawarte pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii. Na jego podstawie nauczyciele religii katolickiej muszą mieć przygotowanie pedagogiczne.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.