kontynuacja stażu w innej szkole

Kontynuacja stażu w innej szkole – warunki, terminy, dokumentacja

Kontynuacja stażu w innej szkole – warunki, terminy, dokumentacja

Nauczyciel realizujący awans zawodowy według tzw. starej ścieżki może kontynuować staż w innej szkole, o ile spełnione są dwa warunki tj. nauczyciel podjął pracę w ciągu 3 miesięcy od dnia ustania poprzedniego stosunku pracy oraz otrzymał pozytywną ocenę dorobku zawodowego za okres dotychczas odbytego stażu. Poznaj warunki podjęcia stażu przez nauczyciela, który zmienił pracę w trakcie trwania stażu.

2 warunki kontynuacji stażu w innej szkole

Nauczycielom, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu odbywanego u nowego pracodawcy zalicza się okres stażu odbytego w szkole, w której byli poprzednio zatrudnieni, pod warunkiem że podjęli zatrudnienie nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania poprzedniego stosunku pracy, a za okres dotychczas odbytego stażu uzyskali pozytywną ocenę dorobku zawodowego. Ocenę, o której mowa powyżej uwzględnia się przy dokonywaniu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres całego stażu (art. 9f ust. 2 i ust. 3 Karty Nauczyciela).

Nauczyciel może kontynuować staż w innej szkole, o ile:

  • podejmie nową pracę w ciągu 3 miesięcy od dnia ustania zatrudnienia,
  • za okres dotychczas odbytego stażu uzyska pozytywną ocenę dorobku zawodowego.

Powyższe zasady mają zastosowanie do nauczycieli, którzy uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego do 31 sierpnia 2022 r. i realizują staż na stopień nauczyciela mianowanegooraz nauczycieli mianowanych, którzy rozpoczęli staż na stopień nauczyciela dyplomowanego przed 1 września 2022 r. i ubiegają się o ten stopień wg starej ścieżki awansu zawodowego.

Zmiana szkoły w trakcie stażu – jak stosować przepisy o awansie zawodowym

W przypadku nauczycieli zmieniających miejsce pracy w trakcie stażu przypisy § 3 ust. 2 – 4 rozporządzenia MEN z 26 lipca 2018 r. stosuje się odpowiednio (§ 3 ust. 5 rozporządzenia MEN z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli). Stosowanie "odpowiednio" przepisów oznacza, że niektóre przepisy stosuje się bezpośrednio, niektóre modyfikuje się, jeszcze innych zaś nie stosuje się wcale.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie dokumenty musi złożyć nauczyciel w nowej szkole, by móc podjąć staż,
  • czy staż na wyższy stopień awansu zawodowego jest kontynuowany już od dnia zatrudnienia, czy przedłożenia oceny dorobku zawodowego,
  • czy nauczyciel, który zmienił pracę w trakcie stażu musi złożyć nowy plan rozwoju zawodowego.
Realizacja stażu na wyższy stopień awansu zawodowego po przedłużeniu umowy do dnia porodu

Archiwalny Realizacja stażu na wyższy stopień awansu zawodowego po przedłużeniu umowy do dnia porodu

Nauczycielka, która w czasie trwania stażu na wyższy stopień awansu zawodowego zajdzie w ciążę, co do zasady może być nieobecna w pracy nieprzerwanie przez rok i 6 miesięcy. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której umowa o pracę na czas określony w szkole została przedłużona do dnia porodu. Rozwiązanie umowy przed zakończeniem stażu może spowodować, że konieczne będzie ponowne odbycie go w całości. Można jednak temu zapobiec. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić nauczycielka, której umowa uległa rozwiązaniu z dniem porodu, aby móc dokończyć awans zawodowy.

Przerwy w realizacji stażu skutkujące jego przedłużeniem

Niektóre nieobecności nauczyciela w pracy skutkują koniecznością przedłużenia stażu. Karta Nauczyciela wyróżnia dwie grupy takich nieobecności. W przypadku nieobecności z powodu:

  1. pozostawania w stanie nieczynnym,
  2. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  3. zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub
  4. urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy związane z rodzicielstwem, o których mowa w art. 9d ust. 5a

trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze (art. 9d ust. 5 Karty Nauczyciela).

W przypadku zaś nieobecności nauczyciela w pracy z powodu:

  1. urlopu macierzyńskiego,
  2. urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  3. dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
  4. dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  5. urlopu rodzicielskiego
  6. lub urlopu ojcowskiego,

staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności.

Jeżeli łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z powodu korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem oraz nieobecności w pracy określonych w art. 9d ust. 5 Karty Nauczyciela jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze (art. 9d ust. 5a Karty Nauczyciela).

Warunkiem przedłużenia stażu jest jednak pozostawanie w stosunku pracy, co nie będzie miało miejsca w przypadku umowy rozwiązanej po przedłużeniu do dnia porodu.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • W których przypadkach nieobecności staż ulega przedłużeniu?
  • Jak ciąża w czasie stażu wpływa na termin jego zakończenia?
  • Czy po ustaniu stosunku pracy w dniu rozwiązania można kontynuować staż?
  • Co zrobić, aby mimo rozwiązania umowy o pracę, kontynuować staż?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql