W pierwszej kolejności pracodawca powinien dążyć do udzielenia pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego. Wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy natomiast potraktować jako ostateczność. Stanowisko takie przedstawiła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.
Czerwiec 2025 r.
Koniec czerwca wiąże się z koniecznością naliczenia i wypłaty wynagrodzenia urlopowego dla nauczycieli szkół feryjnych. To także czas, kiedy niektórym nauczycielom kończą się umowy o pracę zawarte na czas określony, a to wiąże się z koniecznością wyliczenia i wypłaty ekwiwalentu urlopowego. W oparciu o przykłady z praktyki szkolnej podczas szkolenia pokażemy, jak obliczyć i wypłacić wynagrodzenie oraz ekwiwalent urlopowy nauczyciela, a także:
Korzyści dla uczestnika:
Jak obliczyć wynagrodzenie oraz ekwiwalent urlopowy? W przypadku nauczycieli obowiązują specyficzne i charakterystyczne dla tej grupy zawodowej rozwiązania. Wyjaśniamy krok po kroku, jak to zrobić.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Urlop wypoczynkowy nauczycieli jest uregulowany bardzo charakterystycznie i odmiennie niż w przypadku pracowników niepedagogicznych. Niestety regulacje te budzą wiele wątpliwości w praktycznym stosowaniu. Sprawdź, na jakich zasadach udzielać urlopu wypoczynkowego nauczycielom szkól feryjnych i placówek nieferyjnych.
Ekwiwalent urlopowy wypłacany jest w przypadku niewykorzystania przez nauczyciela urlopu wypoczynkowego z uwagi na ustanie zatrudnienia. Problem wypłaty ekwiwalentu powstaje m.in. w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej z nauczycielem po pierwszym półroczu. Czy w takiej sytuacji ekwiwalent urlopowy jest należny? W jakiej wysokości? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w artykule.
Przede wszystkim obowiązują inne zasady obliczania wymiaru ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w przypadku zatrudnienia na czas nieokreślony i określony. Porównanie w tabeli.
Mianowanie, umowa o pracę na czas nieokreślony
Umowa o pracę na czas określony
Maksymalna pula ekwiwalentu za rok kalendarzowy
56 dni kalendarzowych
Rok rozliczeniowy
rok kalendarzowy (od stycznia do grudnia)
rok szkolny (od września do sierpnia)
Hipotetyczny wymiar ekwiwalentu za miesiąc zatrudnienia
4,67
(56 dni : 12 miesięcy)
5,6
(56 dni : 10 miesięcy)
Ekwiwalent urlopowy dla nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony
Z czego wynika taka różnica? Generalnie urlop wypoczynkowy jest nabywany na dany rok kalendarzowy. Pełna pula ekwiwalentu urlopowego to 8 tygodni (56 dni). Dlatego w przypadku zatrudnienia na czas nieokreślony musimy dokonać dzielenia – 56 dni : 12 miesięcy = 4,67 dnia.
Następnie:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Wyobraźmy sobie sytuację, w której nauczyciel został ponownie zatrudniony w roku kalendarzowym, w którym rozwiązano z nim stosunek pracy. Owo ponowne zatrudnienie zakończyło się jednak jeszcze w tym roku. W takim przypadku powstaje pytanie, czy nauczycielowi należy się ekwiwalent urlopowy.
Zbliżający się koniec zajęć w szkołach feryjnych niesie za sobą dodatkowe obowiązki kadrowe dla dyrektora. Dotyczą one przede wszystkim rozwiązywania z nauczycielami umów o prace na czas określony, a co za tym idzie – wydawania im świadectw pracy i wypłaty ekwiwalentów urlopowych. Czasami te wydawałoby się proste kwestie mogą wywoływać wątpliwości w praktycznym stosowaniu. Poznaj 5 rozwiązań wybranych problemów kadrowych w związku z zakończeniem zajęć.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.