Od 27 listopada 2023 r. obowiązuje tekst jednolity rozporządzenia w sprawie oceniania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Rozporządzenie to zostało wydane na podstawie ustawy o systemie oświaty. Zobacz aktualne przepisy dotyczące zasad oceniania, klasyfikowania i promowania w szkołach.
Co roku przybywa uczniów, którzy decydują się na nauczanie domowe. Wiąże się ona oczywiście z tym, że uczniowie muszą zdać na koniec roku egzaminy klasyfikacyjne. Często jednak rodzice zgłaszają potrzebę wcześniejszego zaliczenia materiału z danego roku. Czy jest taka możliwość? Od kiedy więc można rozpocząć egzaminy klasyfikacyjne uczniów w edukacji domowej?
Wchodząc w skład komisji przeprowadzającej egzamin klasyfikacyjny, nauczyciel wykonuje dodatkowe obowiązki służbowe. Zwykle czyni to w szkole, w której jest zatrudniony, ale czasami może zostać oddelegowany do innej szkoły. Czy z tego tytułu przysługuje mu dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych?
Uczeń spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą uzyskuje roczne oceny klasyfikacyjne na podstawie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Nie ma jednak przepisu, który umożliwiałby przeprowadzenia tych egzaminów w trybie zdalnym.
Uczeń może być zobowiązany do uzupełnienia różnic w zakresie obowiązkowych zajęć edukacyjnych na warunkach określonych przez nauczyciela danych zajęć. Może uczestniczyć w zajęciach z inną klasą w zakresie uzupełnianego przedmiotu lub przystąpić do egzaminu klasyfikacyjnego. Przepisy nie przewidują podejmowania uchwały przez radę pedagogiczną w przypadku określania sposobu uzupełniania różnic.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.