Nowy rok szkolny przynosi nowe obowiązki dla dyrektora szkoły. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez Czytelników Portalu Oświatowego.
Nowe rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, należy stosować już od tego roku szkolnego. Zawiera ono wiele przepisów przejściowych, a także nowości w zasadach wypełniania świadectw.
O tym, jak traktować poszczególne dokumenty w wygaszanym gimnazjum, jakie są zasady ich archiwizacji oraz ile wynoszą okresy przechowywania dokumentów, decydują regulacje instrukcji kancelaryjnych oraz jednolite rzeczowe wykazy akt. Podmiotem uprawnionym do przyjęcia zarówno instrukcji kancelaryjnej, jak i jednolitego rzeczowego wykazu akt, jest dyrektor gimnazjum.
Dziś, 1 września 2017 r., w życie wchodzi także nowe rozporządzenie MEN regulujące zasady prowadzenia dokumentacji w szkołach, przedszkolach i placówkach. Zobacz, jakie nowości w nim przewidziano.
Ośmioletnia szkoła podstawowa z klasami dotychczasowego gimnazjum, powstała w wyniku przekształcenia gimnazjum, powinna posiadać własny, właściwy dla niej zestaw dokumentów określających jej wewnętrzny system prawny. O tym, jakie regulaminy i procedury będą tworzone w szkole, decydują przepisy prawa oraz potrzeby placówki.
Prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji przez publiczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, a także przez publiczne przedszkola i placówki będzie nieco zmieniona od 1 września br. Resort edukacji wydał projekt rozporządzenia z kilkoma zmianami.
Dyrektorzy gimnazjum – włączanego do szkoły podstawowej – zastanawiają się, w jaki sposób przekazać dotychczasową dokumentację ich szkoły, jak prawidłowo zamknąć księgi rachunkowe i co z planem finansowym, jak przekazać mienie szkoły i co z funduszem ZFŚS. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek dla dyrektorów!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.