Jednym z dodatkowych uprawnień pracowników zaliczonych umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności jest zwolnienie od pracy w celu wykonania badań specjalistycznych. Warunkiem udzielenia zwolnienia jest jednak, by badania ta nie mogły być wykonane poza godzinami pracy. Sprawdź, jakich dokumentów można żądać od pracownika w celu udokumentowania prawa do tego zwolnienia.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy pozwalają na odstąpienie od kierowania kandydata do zatrudnienia na wstępne badania profilaktyczne do lekarza medycyny pracy. W trakcie pandemii COVID-19 obowiązek ten nie został wprawdzie wyłączony – inaczej niż w przypadku badań okresowych. Z drugiej strony wprowadzono rozwiązania, dzięki których możliwości odstępstw są znacznie szersze.
W niektórych przypadkach pracodawca może chcieć wystawić skierowanie na badania lekarskie np. kontrolne z większym wyprzedzeniem. Dzieje się tak choćby w przypadku długotrwałych nieobecności pracownika, gdy tak naprawdę nie wiadomo, kiedy taka nieobecność się zakończy. Sprawdź, czy skierowanie na badanie traci ważność.
Wystawiając skierowanie na badania u lekarza medycyny pracy, należy wskazać, jakie czynniki szkodliwe towarzyszą wykonywaniu pracy na określonym stanowisku. Sprawdź, jakie czynniki podać w przypadku pracowników oświaty.
W niektórych przypadkach nie jest konieczne kierowanie przyszłego pracownika na badania wstępne. Wystarczy wówczas odwołanie się do poprzedniego orzeczenia lekarskiego wydanego w następstwie badań profilaktycznych. To orzeczenie musi być jednak aktualne.
Praca nauczyciela szkoły specjalnej cechuje się specyfiką. Czy to oznacza, że nauczyciel ten powinien odbyć dodatkowe badania lekarskie przed dopuszczeniem do pracy? W grę wchodzą nie tylko rutynowe badania wstępne, ale może także badania specjalistyczne. Poza tym nie można zapominać także o badaniach sanitarno-epidemiologiczne. Sprawdź, jakie wykonać badania lekarskie dla nauczyciela szkoły specjalnej, nim rozpocznie on pracę w takiej szkole.
W związku z koronawirusem utrudnione jest przeprowadzenie badań wstępnych, których wynik przesądza o tym, czy kandydat do pracy może zajmować dane stanowisko. Sprawdź, czy zatrudnić pracownika bez badań wstępnych, czy jednak podpisać umowę o pracę dopiero po ich wykonaniu.
Badania okresowe zostały zawieszone, zaś badania wstępne i kontrolne muszą być nadal przeprowadzane ale na nowych zasadach. Sprawdź, jak realizować obowiązki związane z badaniami profilaktycznymi w okresie stanu epidemii.
Sprawdź, jak w obecnym stanie prawnym przebiega ustalenia kto powinien wykonać badania do celów sanitarno – epidemiologicznych.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.