W wyniku nowelizacji rozporządzenia MEiN zmienia się treść arkusza organizacyjnego. Arkusz nie będzie już zawierał wyodrębnienia nauczycieli przystępujących do postępowań ze względu na stopnia awansu zawodowego. Sprawdź, kiedy należy wprowadzić zmiany.
Czekają nas zmiany w treści arkuszy organizacyjnych w szkołach artystycznych. Poza tym wprowadzono inne nowości, jak np. możliwość organizacji grup międzyszkolnych w szkołach artystycznych. To wszystko w nowelizacji rozporządzenia wchodzącej w życie 14 lipca 2023 r.
Do konsultacji trafiły przepisy, które wprowadzą zmiany w treści arkusza organizacyjnego, Wprowadzona zostanie również możliwość tworzenia klas łączonych w szkołach w okręgowych ośrodkach wychowawczych. Nowelizacja ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.
Nauczyciele zatrudnieni na część etatu często mają zmieniane warunki zatrudnienia z uwagi na zmienną liczbę godzin przewidzianych dla nich w arkuszu. A co gdyby umowa o pracę zawierała zapis, że "szczegółowy wymiar czasu pracy odpowiada przyjętemu na dany rok arkuszowi organizacji pracy szkoły oraz wprowadzanych do niego w trakcie roku szkolnego zmian"?
Arkusz organizacyjny należy przekazać do zaopiniowania organizacji związkowej. Czy to samo należy uczynić względem rady pedagogicznej, nim arkusz zostanie zatwierdzony przez organ prowadzący?
Udział rady pedagogicznej w opiniowaniu arkusza organizacyjnego to kolejna nowość w ramach Lex Czarnek. Sprawdź, jak będzie wyglądała procedura opiniowania arkusza.
Dyrektor szkoły, planując wprowadzić zmiany w arkuszu organizacyjnym np. od 1 października, może wysłać aneks jeszcze we wrześniu. Czy w takiej sytuacji należy skonsultować zmiany ze związkami zawodowymi oraz organem nadzoru pedagogicznego?
O awansie zawodowym nauczycieli dyrektor musi informować w arkuszu organizacyjnym. Sprawdź, jakie dane dotyczące tej kwestii muszą trafić do arkusza.
Z artykułu dowiesz się co ma arkusz organizacyjny do awansu zawodowego nauczyciela
Najprawdopodobniej już w maju 2022 r. uchwalone zostaną standardy zatrudniania nauczycieli specjalistów. Aktualnie ustawa regulująca te kwestie jest już w Senacie. To oznacza konieczność dostosowania arkusza organizacyjnego do nowych wymogów.
Arkusz organizacji szkoły określa szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym. Sprawdź, jak krok po kroku powinno wyglądać tworzenie arkusza.
Od września szkoły rozpoczną prowadzenie tzw. zajęć wspomagających, które są częścią pomocy uczniom w powrocie do szkół po pandemii. Resort edukacji określił w przepisach zasady prowadzenia tych zajęć, jednak nadal pojawia się wiele pytań i wątpliwości dotyczących ich organizacji. Przedstawiamy odpowiedzi na pytania, które pojawiły się przy okazji analizowania przepisów i dociekliwości dyrektorów szkół.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.