Zasiłek chorobowy przysługuje do upływu okresu zasiłkowego wynoszącego generalnie 182 dni. Płatnik powinien wyjaśnić wątpliwości związane z wliczaniem poszczególnych okresów niezdolności do pracy do okresu zasiłkowego.
Okres zasiłkowy wynosi maksymalnie:
Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się w szczególności kolejne okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy. Nie ma w takiej sytuacji znaczenia, czy poszczególne okresy orzeczonej niezdolności są spowodowane tą samą czy inną przyczyną.
W sytuacji gdy w okresach niezdolności do pracy występują przerwy, a każda z nich spowodowana jest inną przyczyną, wówczas każdy okres takiej niezdolności jest traktowany jako odrębny okres zasiłkowy, bez względu na czas trwania takiej przerwy – może to być nawet jeden dzień. Natomiast jeżeli niezdolność do pracy wynika z tej samej choroby, a okres pomiędzy poprzednią a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekroczył 60 dni, nowy okres niezdolności powinien być wliczany do poprzedniego okresu zasiłkowego.
Pracodawca, który otrzyma od pracownika zwolnienie lekarskie po przerwie nieprzekraczającej 60 dni w stosunku do poprzedniego zwolnienia, a w otrzymanym zwolnieniu brak jest kodu „A” (kod ten oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą), powinien wyjaśnić, czy poprzednia i obecna niezdolność do pracy jest spowodowana tą samą czy inną przyczyną. Takiego wyjaśnienia można dokonać np. w terenowej jednostce ZUS.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń