Zmiany dotyczące przeprowadzania egzaminów zawodowych wprowadzone ustawą z 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw uszczegółowiono w projekcie rozporządzenia w sprawie egzaminów zawodowych. Dotyczą one głównie wykorzystania w egzaminach SIOEZ. Na ten rok szkolny projektowane regulacje przewidują jeszcze przepisy przejściowe – sprawdzamy jakie!
W projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminów zawodowych proponuje się wprowadzenie SIOEZ w miejsce dotychczasowego elektronicznego systemu przeprowadzania:
A co za tym idzie – zastąpienie również przekazywanie danych lub dokumentów w postaci elektronicznej, przekazywaniem ich z wykorzystaniem SIOEZ.
1) zastąpienie dotychczasowego elektronicznego systemu przeprowadzenia egzaminów zawodowych i dotychczasowego elektronicznego systemu przeprowadzenia egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie Systemem Informatycznym Obsługującym Egzaminy Zawodowe – SIOEZ,
2) uwzględnienie udziału operatora pracowni informatycznej w części pisemnej i w części praktycznej ww. egzaminów, w której do wykonania zadania lub zadań egzaminacyjnych jest niezbędne wykorzystanie komputera,
3) uregulowanie przeprowadzania części praktycznej egzaminów z wykorzystaniem SIOEZ,
4) skrócenie terminu przechowywania przez OKE arkuszy egzaminacyjnych, kart odpowiedzi, kart oceny, dokumentacji będącej rezultatem końcowym wykonania zadania lub zadań egzaminacyjnych z 6 miesięcy do 3 miesięcy licząc od dnia ogłoszenia wyników egzaminu,
5) rezygnację z doprecyzowania, że jedynym rezultatem końcowym wykonania zadania lub zadań egzaminacyjnych w ramach części praktycznej egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie jest dokumentacja.
Centralna Komisja Egzaminacyjna ma obowiązek ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie CKE, do 22 kwietnia 2025 r.:
1) informatora, obowiązującego w odniesieniu do egzaminu zawodowego przeprowadzanego po 28 marca 2025 r. oraz informatora, w brzmieniu obowiązującym przed 1 września 2019 r., obowiązującego w odniesieniu do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przeprowadzanego po 28 marca 2025 r.,
2) komunikatu w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania ww. egzaminów,
3) informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminów.
W ramach przepisów przejściowych projekt przewiduje, że w roku szkolnym 2024/2025 dyrektor szkoły będzie przekazywał dyrektorowi OKE wykaz uczniów i absolwentów zamierzających przystąpić do egzaminów w postaci elektronicznej (jak dotychczas). Natomiast wnioski o udzielenie upoważnienia do przeprowadzania części pisemnej i części praktycznej tych egzaminów, które zostały złożone przed dniem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia, będą rozpatrywane zgodnie z przepisami dotychczasowymi.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń