Więcej informacji o wynagrodzeniu dla pracowników szkoły

Michał Kowalski
Data publikacji: 9 grudnia 2024 r.
Poleć znajomemu
Więcej informacji o wynagrodzeniu dla pracowników szkoły

Pracownik szkoły będzie mógł uzyskać informację o wynagrodzeniu innego pracownika. To i inne rozwiązania oparte na zasadzie jawności wynagrodzeń przewidziano w poselskim projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Projekt trafił właśnie do Sejmu.

Zasada jawności wynagrodzenia

W poselskim projekcie nowelizacji Kodeksu pracy przyjęto regułę jawności wynagrodzenia pracownika. Jawność ta ma obejmować zarówno czas trwania stosunku pracy, jak i okres przed jego nawiązaniem. Projekt kładzie również nacisk na prawo do wynagrodzenia w kontekście zasady równego traktowania pracowników.

Jawność będzie obejmowała wynagrodzenie rozumiane jako:
  • zwykła, podstawowa lub minimalna płaca godzinowa lub płaca miesięczna,
  • inne świadczenia pieniężne lub rzeczowe,
otrzymywane przez pracownika bezpośrednio lub pośrednio od pracodawcy z racji zatrudnienia i wymiaru czasu pracy.

Pracownik może uzyskać dostęp do informacji o wynagrodzeniach innych pracowników

Realizacja zasady jawności wynagrodzeniu ma przejawiać się w możliwości składaniu wniosków do pracodawców o udzielenie informacji dotyczącej indywidualnego poziomu ich wynagrodzenia a także średnich poziomu wynagrodzenia:

  • w podziale na płeć,
  • w odniesieniu do kategorii pracowników wykonujących pracę taką samą lub o takiej samej wartości.

Odpowiedź na taki wniosek ma być udzielana przez pracodawcę bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż w terminie 14 dni. Jeśli odpowiedź będzie zawierała informacje niekompletne lub niedokładne, wówczas pracownik będzie mógł zażądać dodatkowych wyjaśnień.

Informacja o wynagrodzeniu w ogłoszeniu o pracę

Projekt przewiduje także obowiązek zamieszczania w ogłoszeniu o pracę minimalnej i maksymalnej wysokości proponowanego wynagrodzenia. Informacja może wskazywać, że kwota ta podlega negocjacji. Ponadto kandydaci do zatrudnienia będą mieli prawo do informacji o:

  • początkowym wynagrodzeniu lub jego przedziale dla danego stanowiska – opartym na obiektywnych, neutralnych pod względem płci kryteriach,
  • przepisach układu zbiorowego stosowanego przez pracodawcę w odniesieniu do danego stanowiska.
Pracodawca będzie miał obowiązek corocznego zawiadamiania pracowników o ich uprawnieniu informacyjnym, w tym trybie pozyskiwania informacji.

Nauczyciel nie otrzyma dodatku za wysługę lat w czasie pobierania zasiłku

Nabycie prawa do składnika wynagrodzenia w trakcie niezdolności do pracy nie oznacza zmiany wysokości podstawy wymiaru zasiłku. W konsekwencji nauczyciel otrzyma dodatek za wysługę lat dopiero po zakończeniu niezdolności do pracy.

Jawne kryteria wynagradzania

Jawność wynagrodzeń ma obejmować także kryteria służące do określania poziomu wynagrodzenia oraz jego progresji. Kryteria te będą musiały być obiektywne i neutralne pod względem płci. Przy czym pracodawcy zatrudniający mniej niż 50 pracowników będą mogli być zwolnieni z tego obowiązku (w projekcie nie wskazano jednak, kto ma za takie zwolnienie odpowiadać).

Nowe wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym

W projekcie przewidziano sankcje za niewykonanie nowych obowiązków. Pracodawcy będzie groziła grzywna do 30 tys. zł za:

  • Nieudzielenie informacji, o których mowa w artykule,
  • Brak informacji o wynagrodzeniu w ogłoszeniu o pracę.
  • Zatrudnienie pracownika za wynagrodzeniem niższym, niż opublikowane w ogłoszeniu o pracę.
W projekcie nie przewidziano odrębnych regulacji dla nauczycieli i pracowników samorządowych. Termin jego wyjścia w życie przypada po 6 miesiącach od ogłoszenia.
Źródło:
  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql