Niebawem możliwe stanie się zaliczanie okresów umów zlecenia i okresów działalności gospodarczej do stażu pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Umożliwi to nowelizacja Kodeksu pracy, która według planów ma wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Projekt został już pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.
Nowelizacja Kodeksu pracy umożliwi zaliczenie do stażu pracowniczego w szczególności następujących okresów:
Poza tym do stażu pracy będzie można zaliczyć także niektóre okresy niepodlegania ubezpieczeniom społecznym przewidziane w odrębnych przepisach, które wiążą się z wykonywaniem pracy lub działalności co do zasady stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych. Chodzi tu np. o wykonywanie pracy na podstawie umowy o świadczenie usług przez uczniów szkół ponadpodstawowych lub studentów do ukończenia wieku 26 lat.
Informacja o projekcie została opublikowana w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów,
Konieczność nowelizacji Kodeksu pracy w ww. zakresie wynika z braku jednolitych zasad ustalania stażu pracy dla celów ustalania wszystkich uprawnień pracowniczych. Rozwiązania takie są uregulowane szczątkowo m.in. w Kodeksie pracy i niektórych pragmatykach pracowniczych. Stąd ustawodawca uznał za konieczne wprowadzenie ujednoliconych rozwiązań w zakresie zaliczania ww. okresów do stażu pracowniczego.
Zaliczanie okresów działalności gospodarczej i zlecenia a także innych ww. do stażu stanie się możliwe od dnia wejścia w życie ustawy (według projektu od 1 stycznia 2026 r.). Ten sam okres nie będzie mógł być wliczony do stażu w czasie do 31 grudnia 2025 r. ale stanie się to możliwe już następnego dnia.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń