W niepublicznych jednostkach oświaty często można spotkać się z łączeniem funkcji osoby prowadzącej i dyrektora. Takie przypadku można zaobserwować zwłaszcza w małych przedszkolach i szkołach. Jak podejść do tego problemu od strony formalnej?
Szkoły, przedszkola i placówki niepubliczne mogą być prowadzone nie tylko przez osoby prawne takie jak spółki, stowarzyszenia czy fundację. Niepubliczną jednostkę oświaty może także prowadzić osoba fizyczna (art. 168 ust. 1 Prawa oświatowego).
Czy taka osoba prowadząca szkołę może być zarazem jej dyrektorem? Tak, ponieważ żaden przepis tego nie zabrania.
Według art. 168 ust. 1 Prawa oświatowego zgłoszenie do ewidencji zawiera m.in.:
Pewne trudności w takiej sytuacji może jednak sprawić zatrudnienie dyrektora. Osoba prowadząca szkołę niepubliczną nie może przecież zatrudnić sama siebie w tej placówce w charakterze dyrektora. Ponieważ to organ prowadzący jest zwierzchnikiem dyrektora (wykonuje rolę pracodawcy), w takiej sytuacji nie powstałby stosunek pracy. Istotą stosunku pracy jest wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy, więc nie można być równocześnie wykonującym pracę i nadzorującym tę pracę.
Nie wyklucza to jednak możliwości pełnienia funkcji dyrektora w sensie faktycznego wykonywania zadań przewidzianych dla dyrektora. Nie ma jednak w takim wypadku mowy o umowie o pracę ani o akcie powierzenia.
Czy dodatkowo osoba prowadząca będąca dyrektorem może prowadzić zajęcia w swojej szkole? Zgodnie z art. 10a ust. 2 Karty Nauczyciela w publicznych niesamorządowych oraz niepublicznych:
można powierzyć prowadzenie zajęć na innej podstawie niż umowa o pracę.
Oznacza to, że wskazana osoba może prowadzić zajęcia bez nawiązywania jakiegokolwiek stosunku prawnego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń