Tzw. dyrektor – menedżer nie jest nauczycielem, lecz pracownikiem niepedagogicznym. Jest on zatrudniany w szkole, którą reprezentuje organ prowadzący. Sprawdź, jaki jest jego status.
Dyrektorem szkoły może być również osoba niebędąca nauczycielem. Na stanowisko dyrektora powołuje ją organ prowadzący.
Do powołania dyrektora – menedżera wymagana jest opinia organu nadzoru pedagogicznego. Nie jest ona jednak wiążąca (art. 62 ust. 2 Prawa oświatowego).
Stosunek pracy z dyrektorem niebędącym nauczycielem zawiera szkoła reprezentowana przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego tj.:
Z dyrektorem – menedżerem zawierana jest umowa o pracę.
Zgodnie z art. 7 Prawa oświatowego status prawny pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach samorządowych przepisy o pracownikach samorządowych. Oznacza to, że dyrektor niebędący nauczycielem jest pracownikiem samorządowym. Obowiązuje go zatem regulamin wynagradzania uchwalony dla tej grupy zawodowej i regulacje płacowe zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Jeżeli chodzi o czas pracy menedżera, to zastosowanie znajdą tu regulacje Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Przyjmuje się też ogólny okres rozliczeniowy nieprzekraczający 4 miesięcy.
Menedżer nie może sprawować nadzoru pedagogicznego. W przypadku powołania takiej osoby na stanowisko dyrektora nadzór pedagogiczny sprawuje nauczyciel zajmujący inne stanowisko kierownicze (art. 62 ust. 3 Prawa oświatowego).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń