Dokumenty powiązane z "Ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r., poz. 924)"
Aktualności
Działania dyrektora szkoły i sanepidu, gdy uczeń zachoruje – a dostęp do nauki
Nie można mówić o ograniczeniu prawa do nauki ucznia, w sytuacji gdy istnieje prawny obowiązek poddania się kwarantannie lub izolacji w związku z COVID-19. Dyrektor szkoły ma obowiązek wykonać zalecenia organów państwowej inspekcji sanitarnej. A co w takim razie z danymi osobowymi przekazywanymi do Sanepidu? Sprawdzamy w artykule.
-
Joanna Swadźba
- 4 luty 2022
- Postępowanie w trudnych sytuacjach
Kwarantanna pracownika szkoły – jak zareagować
Kwarantanna pracownika szkoły wywołuje określone skutki. Pracownik taki nie może być dopuszczony do wykonywania pracy stacjonarnej. Sprawdź, jak postąpić, gdy dowiesz się, że pracownik znajduje się na kwarantannie.
-
Patryk Kuzior
- 3 grudzień 2021
- Kadry w oświacie - inne zagadnienia
Kwarantanna nauczyciela – czy możliwe zajęcia zdalne bez zawieszenia
Nowy rok szkolny rozpoczął się nauką stacjonarną. Pandemia COVID-19 nadal jednak się nie zakończyła, dlatego można spodziewać się coraz częstszych przypadków kwarantann i izolacji wśród pracowników oświaty. Czy pracownik szkoły w kwarantannie i izolacji może pracować zdalnie, choć zajęcia w szkole nie zostały zawieszone?
-
Dariusz Dwojewski
- 13 wrzesień 2021
- Kadry w oświacie - inne zagadnienia
Czy badania sanitarno-epidemiologiczne muszą być ponawiane
Przepisy nie regulują okresów ważności badań sanitarno-epidemiologicznych. Rodzi się pytanie, czy określenie częstotliwości ich wykonywania to kompetencja dyrektora kierującego te badania? Sprawdź, jak długo badania sanitarno-epidemiologiczne zachowują ważność i czy konieczne jest ich ponawianie.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- Czy istnieje obowiązek cyklicznego powtarzania badań sanitarno-epidemiologicznych?
- Kto podlega obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym zgodnie z ustawą o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi?
- Jakie informacje zawiera orzeczenie lekarskie o zdolności do wykonywania prac z ryzykiem przeniesienia zakażeń?
- Kto i w jakich okolicznościach przeprowadza badania sanitarno-epidemiologiczne?
-
Dariusz Dwojewski
- 14 listopad 2023
- BHP pracowników oświaty
Przestrzeganie norm sanitarnych w placówkach oświatowych – przypominamy przepisy
Przypominamy przepisy i wytyczne dotyczące przestrzegania norm sanitarnych obowiązujących na terenie placówki oświatowej. Warto je znać w sytuacji, gdy odwiedzający placówkę, w tym np. rodzice, nie przestrzegają przepisów GIS związanych z pandemią COVID-19, takich jak noszenie maseczek czy dezynfekcję rąk.
-
Wanda Pakulniewicz
- 29 marzec 2021
- Analizy i interpretacje
Jakie badania lekarskie dla nauczyciela szkoły specjalnej
Praca nauczyciela szkoły specjalnej cechuje się specyfiką. Czy to oznacza, że nauczyciel ten powinien odbyć dodatkowe badania lekarskie przed dopuszczeniem do pracy? W grę wchodzą nie tylko rutynowe badania wstępne, ale może także badania specjalistyczne. Poza tym nie można zapominać także o badaniach sanitarno-epidemiologiczne. Sprawdź, jakie wykonać badania lekarskie dla nauczyciela szkoły specjalnej, nim rozpocznie on pracę w takiej szkole.
-
Joanna Swadźba
- 25 luty 2021
- BHP pracowników oświaty
Czy nauczyciel musi zrobić test na koronawirus?
W dobie pandemii dyrektor szkoły nie został zwolniony z obowiązku dbania o bezpieczeństwo pracowników. Dotyczy to również kwestii sanitarno-epidemiologicznych. Czy nauczyciel musi zrobić test na koronawirus czy może odmówić?
-
Bożena Winczewska
- 15 luty 2021
- Analizy i interpretacje
Praca podczas izolacji – na jakich zasadach
Nie zawsze zakażenie koronawirusem uniemożliwia wykonywanie pracy zdalnej. Pracownik, w tym nauczyciel, może bowiem chorować bezobjawowo. Ewentualnie objawy mogą być mało nasilone. W takich przypadkach przepisy prawa nie stanowią przeszkody dla wykonywania pracy zdalnej. Nie oznacza to jednak, że do takiej pracy pracownik może być zmuszony. Warto też rozważyć, jakie ma to konsekwencje płacowe.
-
Joanna Koralewska-Szyszka
- 30 listopad 2020
- Analizy i interpretacje
Kwarantanna – czy konieczne badanie kontrolne
Obowiązek poddania się kwarantannie traktuje się na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby, ale tylko w przypadku niemożności wykonywania pracy podczas tej kwarantanny. Rodzi się zatem pytanie, czy taka kwarantanna, która potrwa dłużej niż 30 dni, wymaga skierowania pracownika szkoły na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy.
-
Patryk Kuzior
- 24 listopad 2020
- BHP pracowników oświaty
Przymusowe badanie pracowników na koronawirusa
Sprawdź, czy pracownik ma prawo odmówić pracodawcy wykonania badań na koronawirusa zorganizowanych dla wszystkich osób zatrudnionych na terenie zakładu pracy i w godzinach ich pracy.
-
Dariusz Dwojewski
- 23 październik 2020
- BHP pracowników oświaty
Porady
Noszenie maseczek przez rodziców na terenie przedszkola – przepisy
Marta Wysocka
- 20 październik 2021
- Bezpieczeństwo i opieka
Szczepienia przeciwko COVID-19 – jak usprawiedliwić nieobecność nauczyciela
Wioletta Wołek-Sarek
- 16 luty 2021
- Rozliczanie czasu pracy nauczyciela