Dokumenty powiązane z "Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 607)"
Aktualności
Jak uwzględnić opis warunków pracy w skierowaniu na badania lekarskie pracownika szkoły
Skierowanie na badania do lekarza medycyny pracy musi zawierać m.in. opis warunków pracy na określonym stanowisku uwzględniający różne czynniki niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia. Dotyczy to zarówno skierowania na badania wstępne, jak i na okresowe oraz kontrolne. W opisie warunków pracy należy z kolei odnieść się m.in. do pracy na wysokości. Sprawdź, jakie jeszcze aspekty wziąć pod uwagę w opisie warunków pracy w skierowaniu na badania lekarskie.
-
Leszek Skupski
- 14 sierpień 2024
- BHP pracowników oświaty
Nauczanie indywidualne – kierowanie samochodem w skierowaniu na badania
Lekarz medycyny pracy badający nauczyciela musi wiedzieć, że w związku z realizacją nauczania indywidualnego dojeżdża on do ucznia samochodem. Informacja ta powinna znaleźć się w skierowaniu na badania profilaktyczne.
-
Leszek Skupski
- 10 listopad 2022
- BHP pracowników oświaty
2527622574
Porady
Obowiązek poddania się przez pracownika badaniom lekarskim w drugim miejscu pracy
Pytanie: W przedszkolu zostanie zatrudniony nauczyciel, który pracuje już innym przedszkolu na takim samym stanowisku. Który dyrektor powinien potwierdzić, że warunki pracy w obu placówkach są takie same?
Dariusz Dwojewski
- 3 czerwiec 2022
- BHP pracowników oświaty
Utrata zdolności do wykonywania części obowiązków pracowniczych
Pytanie: Woźna, która w zakresie obowiązków ma sprzątanie i mycie okien, dostała po badaniach kontrolnych orzeczenie lekarskie, które nie pozwala na pracę na wysokościach. Jak powinien postąpić w takiej sytuacji dyrektor szkoły?
Orzeczenia lekarskie w aktach osobowych – oryginał czy kopia?
Pytanie: Czy do teczki akt osobowych wkładamy oryginał orzeczenia lekarskiego (okresowego) czy jego kopie?
Leszek Skupski
- 5 czerwiec 2019
- Akta osobowe
Skierowanie na badania profilaktyczne na wniosek pracownika
Pytanie: Pracownica, która posiada ważne badania okresowe, zwróciła się z prośbą o skierowanie na badanie do lekarza medycyny pracy w celu orzeczenia o konieczności używania okularów korekcyjnych podczas pracy przy monitorze. Czy mam obowiązek skierować ją na te badania?
Leszek Skupski
- 15 listopad 2018
- BHP pracowników oświaty
Zakres badań lekarskich po urlopie zdrowotnym – sprawdź, kto o tym decyduje
Pytanie: Nauczyciel wraca po urlopie dla poratowania zdrowia, który podpisał lekarz psychiatra, Czy przed dopuszczeniem nauczyciela do pracy wystarczy skierowanie nauczyciela na badanie do lekarza medycyny pracy, czy musi również odbyć się dodatkowe badanie psychiatryczne?
Dariusz Dwojewski
- 26 kwiecień 2017
- Urlop zdrowotny – inne zagadnienia
Obowiązkowe badanie wzroku dla pedagoga
Pytanie: Czy pedagog szkolny zatrudniony w pełnym wymiarze godzin 30/30 przy badaniach okresowych może zostać skierowany na badanie wzroku, a jego stanowisko uznane za pracę przy monitorze ekranowym przekraczającą 4 godziny dziennie. Jak określić czas spędzony przed monitorem ekranowym pedagoga?
Marta Wysocka
- 28 marzec 2017
- BHP pracowników oświaty
Rozszerzenie badań okresowych nauczyciela o badania okulistyczne
Pytanie: Nauczycielka chciałaby w ramach badań okresowych zrobić także badania okulistyczne. Czy można dopisać okulistę do skierowania na badania okresowe? Jaki zakres badań jest w ogóle obowiązkowy dla nauczycieli?
Dariusz Dwojewski
- 11 wrzesień 2015
- BHP pracowników oświaty
Upływ ważności badań okresowych w czasie urlopu zdrowotnego
Pytanie: W okresie korzystania przez nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia upłynął termin na przeprowadzenie badań okresowych. Czy po urlopie zdrowotnym wystarczy skierować nauczyciela tylko na badania kontrolne, czy także okresowe?
Anna Trochimiuk
- 9 lipiec 2015
- BHP pracowników oświaty
Ocena zdolności do pracy nauczyciela po urlopie dla poratowania zdrowia
Pytanie: Czy jako dyrektor mam prawo nie przyjąć do pracy nauczyciela, który wraca po urlopie zdrowotnym, a który dostał zgodę na pracę? Uważam, że stan zdrowia nauczyciela nie pozwala dobrze wykonywać zawodu.
Dariusz Dwojewski
- 27 marzec 2014
- Urlop zdrowotny – inne zagadnienia
Zatrudnienie pracownika pobierającego rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy
Pytanie: Czy można zatrudnić pracownika, który posiada decyzję ZUS o przyznaniu renty stałej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy? Pracownik zataił tę informację przed pracodawcą, a lekarz medycyny pracy wydał orzeczenie o zdolności do pracy.
Dariusz Dwojewski
- 11 październik 2013
- BHP pracowników oświaty
Przejdź do strony:
217332061016609161431404213938117911082582236614