Dokumenty powiązane z "Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 607)"
1 kwietnia 2015 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która zmienia zasady kierowania pracowników na badania lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Na badania wstępnie nie trzeba kierować już pracownika, który posiada aktualne orzeczenie o zdolności do pracy wydane w poprzedniej szkole, jednakże pod pewnymi warunkami.
Pytanie: Lekarz medycyny pracy wystawił nauczycielowi WF zaświadczenie stwierdzające zdolność do pracy z zaleceniami, by wykonywał on swoje obowiązki ze stoperami w uszach. Czy jest to zgodne z prawem? W jaki sposób nauczyciel ze stoperami w uszach może czuwać nad bezpieczeństwem uczniów w czasie przerw międzylekcyjnych?
Pytanie: Mamy podpisaną umowę z Poradnią Medycyny Pracy na świadczenie usług w zakresie badań wstępnych, kontrolnych i okresowych. Czy musimy jednak uznać, przedstawione przez nauczyciela, zaświadczenie lekarskie badania kontrolnego wydane przez innego lekarza, z innej przychodni?
Pytanie: Nauczyciel mianowany 4 lata temu przebywał na urlopie zdrowotnym na podstawie orzeczenia lekarza psychiatry. Czy widząc niepokojące zachowania nauczyciela, mogę wysłać go na badania kontrolne z ukierunkowaniem na lekarza psychiatrę?